Barcelona – Przyjazd i komunikacja

Przyjazd i informacje

Trasy przyjazdów w większości kończą się w obrębie centrum, z wyjątkiem oczywiście lotniska. Jeśli ktoś planuje zatrzymanie się na Ramblas lub na Barri Gótic – co jest doskonałym pomysłem – ma do dyspozycji szybkie połączenia komunikacji miejskiej z większości przystanków początkowych.

Samolot

Lotnisko znajduje się w El Prat de Llobregat, 12 km na południowy zachód od miasta. Jest tam biuro informacyjne (patrz niżej) i kantory wymiany walut oraz biura wypożyczalni samochodów.

Lotnisko łączą z miastem regularne i bezpośrednie linie kolejowe i autobusowe. Pociąg (6.00-23.00; 300 ptas; 30 min jazdy; informacja po angielsku tel.4811299) kursuje co 30 min do Estació-Sants i, co jest ważne, gdy się mieszka na Barri Gótic, dalej na dworzec przy Placa de Catalunya. Jest również bardzo dogodna linia Aerobus (pn.-pt. 6.00-23.00; sb. i nd. 6.00-22.55; 450 ptas), której autobusy odjeżdżają co 15 min z obydwu terminali, zatrzymując się w mieście na Placa d’Espanya, Gran Via (na c/Comte d’Urgell), Placa Universitat, Placa de Catalunya i Passeig de Gracia (na c/de la Diputació); dotarcie do Placa de Catalunya zajmuje ok. 30 min, ale więcej w godzinach szczytu. Taksówka z lotniska będzie kosztować około 2000 ptas do Estació-Sants i 2200-2500 ptas gdzieś do centrum starego miasta.

Wyjeżdżając z miasta, zawsze trzeba zarezerwować dużo czasu na dojazd do lotniska. Odjazdy Aerobusu (pn.-pt. 5.30-22.15; sb., nd. i święta państwowe 6.00-22.20) odbywają się z Placa de Catalunya (na wprost El Corte Ingles), Avda. de Roma (przy c/Comte d’Urgell) lub Estació-Sants. Zaletą pociągu jest to, że nie utknie w korku ulicznym – kursy na lotnisko odbywają się co pól godziny (6.00-22.30) albo z Placa de Catalunya, albo z Estacio-Sants (peron 3).

Pociąg

Głównym dworcem przyjazdów krajowych i międzynarodowych jest Estació-Sants, na zachód od centrum. Również i tu są kantory wymiany, biura informacji i biura wypożyczalni samochodów oraz biuro rezerwacji miejsc hotelowych (patrz niżej: Noclegi). Z Sants linia 3. metra biegnie prosto do Liceu, skąd można się dostać na Ramblas.

Estació de Franca kolo Parc de la Ciutadella, na wschód od centrum, obsługuje przyjazdy i odjazdy pociągów dalekobieżnych; są to linie Talgo z Madrytu, Sevilli i Malagi, Inter City z innych większych miast Hiszpanii oraz pociągi międzynarodowe z Paryża, Zurichu, Mediolanu i Genewy. Niektóre pociągi zatrzymują się zarówno na Sants, jak i na Franca – lepiej najpierw sprawdzić w rozkładzie jazdy. Z Franca można albo pojechać metrem z pobliskiej Barceloneta (linia 4.), albo po prostu pójść na piechotę przez Barri Gótic, dalej przez Via Laietana i do c/Jaume I.

Ponadto dworce kolejowe są przy Placa de Catalunya, przy końcu Ramblas (dla pociągów z miast położonych na wybrzeżu na północ od miasta, z lotniska, Lleidy i miast na linii Puigcerda-Vic), Placa d’Espanya (pociągi FF.CC z Montserrat i Manresa) i Passeig de Gracia (pociągi z Port Bou/Girona).

Autobus

Głównym dworcem autobusowym, przez który przejeżdża większość autobusów lokalnych oraz dalekobieżnych, jest Estació del Nord na Avda. Vilanowa, trzy przecznice dalej na północ od Parc de la Ciutadella (najbliższa stacja metra – Arc de Triomf znajduje się w odległości 5 min na piechotą). Na parterze znajduje się informacja, natomiast kasy biletowe położone są powyżej, na poziomie ulicy. Planując wyjazd, dobrze jest zarezerwować wcześniej miejsce na bardziej uczęszczanych trasach dalekobieżnych; zazwyczaj wystarczy to zrobić dzień wcześniej.

Prom

Promy z Balearów przybijają do Estació Marftima na początku Ramblas. Codziennie są rejsy z Palma (na Majorce) oraz kilka rejsów tygodniowo z lbizy i Minorki. Z terminalu portowego już tylko chwilę spacerem do Placa Portal de la Pau na początku Ramblas; najbliższa stacja metra – Drassanes. Rozkład rejsów i bilety na odpływające promy można zdobyć w Transmediterranea, przy Estació Maritima.

Informacje

Dobrze jest zaraz po przyjeździe pójść do Turismo, gdzie można dostać bezpłatną mapę miasta w dużej skali oraz plan komunikacji publicznej, jak również bardziej szczegółowe broszury oraz informatory dotyczące architektury, historii i życia kulturalnego miasta.

Biuro główne znajduje się na Placa de Catalunya (codz. 9.00-21.00), ale są też biura na lotnisku (terminal A, pn.-sb. 9.30-15.00; tel.4784704; terminal B, pn.-sb. 9.30-20.00, nd. i święta, 9.30-15.00; tel.4780565), Estació-Sants (VI-IX codz. 8.00-2.00; X-V, pn.-pt. 8.00-20.00; sb. i nd. 8.00-14.00; tel.4914431) i Gran Via de les Corts CataIanes 658 (pn.-pt. 9.00-19.00; sb. 9.00-14.00; tel.3017443). Przez całe lato (V-X) po mieście rozsiane są także punkty informacyjne, główne z nich znajdują się na Placa de Catalunya (na przeciw El Corte Ingles) oraz na końcu Ramblas, przy metrze Drassanes. Można też skorzystać z Miejskiego Biura Informacji przy Placa de Sant Miquel, w budynku Ajuntament (pn.-pt. 8.30-18.00; 04027000), które w rzeczywistości nie jest przeznaczone do zaspokajania potrzeb turystów, niemniej niezmiennie pomocne. Można skorzystać także z linii informacyjnej Generalitat (pn.-sb. 8.00-22.00; tel.010).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *