Barcelona – Przyjazd i komunikacja

ADRESY W BARCELONIE
Wszystkie adresy w Barcelonie zapisywane są w języku katalońskim, ale w wielu mapach – także tych oficjalnych – wciąż używana jest wymowa kastylijska. W tej książce, w tekście i na mapach, używane są katalońskie nazwy i adresy.

Adresy zapisywane są w następujący sposób: c/Picasso 2,4°, co oznacza ulicę (carrer) Picasso, numer 2,4. piętro. Czasem spotyka się także określenia: mieszkanie lub biuro po lewej (esquerra), po prawej (dreta) czy środkowe (centro). Zapis c/Picasso s/n oznacza, że budynek nie ma numeru (sin numero). W ulicach Eixample numery budynków rosną z południa na północ (najniższe numery znajdują się w pobliżu Placa de Catalunya) i z zachodu na wschód (niższe na Placa d’Espanya).

Najważniejsze skróty używane w adresach to: Avda (od Avinguda, aleja); c/ (carrer, ulica); Pg. (Passeig, raczej bulwar, niż ulica); Bxda (Baixada, ślepa uliczka, zaułek); Ptge (Passatge, przejście) i PI. (Placa, plac).

Komunikacja

Oprócz spaceru, który turysta będzie chciał (i musiał) odbyć po średniowiecznym Barri Gótic, na pewno będzie korzystać z doskonałego systemu komunikacyjnego miasta, by przyjąć to, co Barcelona ma do zaoferowania. System ten obejmuje metro, autobusy, pociągi oraz sieć kolejek linowo-szynowych i linowych. Aby się w tym wszystkim zorientować, trzeba zdobyć w dowolnym biurze turystycznym lub w Miejskim Biurze Informacji przy Placa de Sant Miquel plan komunikacji publicznej (Gida del Transport Public de Barcelona). Plan wisi też na przystankach autobusowych oraz w stacjach metra.

Na każdy z tych środków transportu publicznego można nabyć pojedynczy bilet na jeden przejazd (120 ptas, autobusy nocne 150 ptas), ale nawet podczas kilkudniowego pobytu taniej wyjdzie kupno jednego z targetes – biletu zniżkowego, który kasuje się przy barierce lub w kasowniku przy wejściu do metra lub w autobusie. Z tego typu biletu może w tym samym czasie korzystać kilka osób – należy jedynie skasować tyle odcinków, ilu jest podróżujących.

Są dwa rodzaje targetes: Tl (700 ptas), ważna na dziesięć oddzielnych przejazdów metrem lub autobusem i T2 (680 ptas), ważna na dziesięć przejazdów wyłącznie metrem. Wspomniane targetes nie są ważne na autobusy nocne, ale można kupić (w autobusie) Nitbus targeta za 900 ptas, która jest ważna na dziesięć przejazdów. Pozostałe targetes można kupić w kasie na stacji metra i na stacjach FF.CC (patrz niżej). Istnieją także karty przejazdowe, które można nabyć w kasach na stacjach – są one ważne na autobusy oraz do metro: T-Dia (1 dzień – 500 ptas; 3 dni – 1200 ptas; 5 dni – 1800 ptas) lub T-Mes (lmiesiąc; 4750 ptas); na tę drugą trzeba mieć legitymację komunikacji miejskiej, do nabycia w biurze TMB na stacji metra Placa Universitat. Każda osoba złapana na jeździe bez ważnego biletu podlega karze w wysokości 5000 ptas inkasowanej na miejscu.

Metro

Najszybszym sposobem poruszania się po Barcelonie jest nowoczesne i sprawne metro, które kursuje na pięciu liniach; wejścia do metra są oznaczone czerwonym symbolem diamentu. Metro działa: pn.-czw. 5.00-23.00; pt., sb. oraz w noc przed świętami 5.00-1.00; nd. 6.00-24.00; w święta 6.00-23.00. Innymi słowy, jest zamykane, kiedy większość ludzi w Barcelonie zamierza wyjść z domu.

Autobusy

Trasy autobusów łatwo sobie przyswoić, jeśli się zdobędzie plan komunikacji publicznej i zapamięta, że są one zaznaczone na czerwono; autobusy kursujące po centrum są czerwone i zawsze zatrzymują się na jednym z trzech centralnych placów (Placa Catalunya, Universitat lub Urquinaona); autobusy przejeżdżające przez miasto są żółte; autobusy zielone kursują po wszystkich trasach peryferyjnych w stosunku do centrum miasta; autobusy nocne są niebieskie (i zawsze zatrzymują się na Placa de Catalunya lub w pobliżu). Poza tym trasy są zaznaczone na każdym przystanku autobusowym, na którym wypisane także są rozkłady jazdy.

Większość autobusów kursuje codziennie, mniej więcej od 4-5.00 do 22.30, choć na niektórych liniach kursują krócej, na innych dłużej, nawet po północy. Autobusy nocne wypełniają luki czasowe na wszystkich głównych liniach, kursując co 30 min, począwszy od 22.00 do 4.00.

Między połową kwietnia a połową listopada kursuje również autobus turystyczny, Bus Turistic (#100), który jeździ trasą okrężną (co 30 min; codz. 9.00-19.00), rozpoczynając ją na Placa de Catalunya i przejeżdżając koło wszystkich głównych zabytków i miejsc zwiedzanych przez turystów, w tym Sagrada Familia, Parc Guell i Poble Espanyol. Bilety kosztują 1300 ptas i są ważne cały dzień: można wsiadać i wysiadać w dowolnym miejscu; bilet dwudniowy kosztuje 1800 ptas, a dziecięcy – 900 ptas. Dodatkowo bilet ten zapewnia zniżki przy korzystaniu z wielu atrakcji czy innych środków transportu, np. tramwajów Tibidabo.

Pociągi, kolejki linowo-szynowe i linowe

Miasto posiada linię kolejową Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya (FF.CC) łączącą je z przedmieściami, z głównymi stacjami na Placa de Catalunya i Placa d’Espanya. Można z niej skorzystać, jadąc do Montserrat i Tibidabo.

Można też skorzystać z kolejki linowo-szynowej (185 ptas w jedną stronę, 325 ptas w obie) i kolejki linowej (375 ptas w jedną stronę, 575 ptas w obie), jadąc na Montjuic; jest również tramwaj (200 ptas w jedną stronę, 325 ptas w obie) oraz kolejka linowo-szynowa (300 ptas w jedną stronę, 400 ptas w obydwie) do Tibidabo – szczegóły w odpowiednich częściach Przewodnika. Na te linie wspomniana wcześniej targeta (Tl) jest ważna tylko na tramwaj do Tibidabo. Trzeba również zapłacić oddzielnie za kolejkę linową nad przystanią (1000 ptas w jedną stronę, 1200 ptas w obie), którą warto się przejechać choćby raz dla samych widoków.

Taksówki

Czarno-żółte taksówki (z zielonym światełkiem na dachu, jeśli są wolne) są niedrogie i jest ich dużo. Minimalna stawka wynosi 285 ptas, a do tego dochodzi 112 ptas za każdy następny kilometr. Z tym że taksówki nie zabierają więcej niż cztery osoby i liczą sobie dodatkowo za bagaż oraz za kurs w święta państwowe albo za wzięcie turysty z Sants i za mnóstwo innych rzeczy. Prośba o recibo powinno sprawić, że rachunek będzie prawidłowy. Taksówkę można zamówić pod następującymi numerami telefonów: tel.4902222; tel.3003811; tel.3300804; tel.3300300; tel.2250000; tel.3581111.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *