Pireneje

Góry Nawarry może nie dorównują wysokością sąsiadującym z nimi od wschodu pasmom, ale są równie groźne i dużo słabiej zagospodarowane. Poza tym w prowincji niema, jak na razie, nawet jednego wyciągu narciarskiego. Historyczna przełęcz Roncesvalles, to od zawsze główna droga przez góry z Pamplony. Opiewała ją już Pieśń o Rolandzie, a bardziej współcześnie Jan Morris nazwał przełęcz „ponurą bramą Hiszpanii”. W średniowieczu wędrowały tędy niezliczone rzesze pielgrzymów. Uciekająca armia Karola Wielkiego została tu zdziesiątkowana przez partyzantów baskijskich w odwecie za zniszczenie Pamplony. Pokonane wojska Napoleona, gdy opuszczały Hiszpanię, stale staczały walki w tej przełęczy. Podczas wojny domowej ten wąski przesmyk pomógł tysiącom uchodźców przedostać się do Francji.

Piękne doliny Pirenejów, a zwłaszcza Valle de Baztan na północ od Pamplony i Valle de Salazar na południowym wschodzie, są idealnym miejscem na odpoczynek, oferującym najwięcej w prowincji niedrogich casas rurales.

Auritz-Burguete i Orreaga-Roncesvalles

Na północny wschód od Pamplony droga N135 wije się w górę aż do wiosek Auritz-Burguete i Orreaga-Roncesvalles (około 30 minut marszu). Okolice znakomicie nadają się na wędrówki, czy choćby spokojne podziwianie krajobrazu. Dalej droga biegnie do Francji przez miasteczko graniczne Valcarlos.

Auritz-Burguete

W AURITZ-BURGUETE panuje bardziej sielska atmosfera niż w Roncesvalles. Po przybyciu autobusem z Pamplony (jeden kurs dziennie; przyjazd ok. 22.00) nie pozostaje nic innego, jak nocleg tutaj. Najlepszym miejscem na ten cel jest niedawno wyremontowany Hotel Restaurant Loizu (tel.948/760008; faks 790444) przy głównej drodze. Inne noclegownie przy tej ulicy, to Hostal Burguete (tel.948/760005) i Juandeaburre (tel.948/760078). Bardziej rodzinny nastrój panuje w dwóch casas rurales: Casa Loigorri (tel.948/760016), Lopirini (tel.948/760068) obok banku, oraz Casa Yergara (tel.948/ 760044), gdzie są nieco droższe pokoje z łazienką.

Spośród wyżej wymienionych hoteli posiłki proponuje tylko Casa Loigorri. Na drodze do Pamplony, 3 km na południe od wioski, w Auritzberri-Espinal znajduje się kemping Urrobi (tel.948/760200).

Orreaga-Roncesvalles

Nieliczne zabudowania miejscowości ORREAGA-RONCESVALLES grupują się wokół kolegiaty z pięknym gotyckim krużgankiem. W bocznej kaplicy znajduje się posąg przedstawiający Sancha VII el Fuerte (Mocnego), przypuszczalnie rozmiarami odpowiadający modelowi (2,25 m wysokości). Tutaj również przechowywane są łańcuchy, które zerwał Sancho w bitwie z Maurami pod Navas de Tolosa w 1212 r. Symbol ten uwieczniono w herbie Nawarry. Małe muzeum obok klasztoru przechowuje pamiątki po wiekach pielgrzymowania oraz wiele (głównie podrobionych) eksponatów związanych z zasadzką na Karola Wielkiego. Przyjemna, oznakowana ścieżka z tyłu klasztoru (pół godziny marszu) biegnie do Puerto de Ibańeta – uważa się, że tędy podążał Karol Wielki.

Możliwości noclegu wyczerpująsię na Casa Sabina przy samym klasztorze (tel.948/760012) i nowszej, prowadzona przez klasztor La Posada (tel.948/760225). Pielgrzymi piesi i na rowerach mogą przenocować w klasztorze (pytać o ojca Javiera Navarro).

Luzaide-Valcarlos

Turyści, którzy chcą się dostać do Francji – a byłaby to podróż historyczna – muszą dotrzeć do położonej o 18 km dalej granicznej wioski LUZAIDE-VALCARLOS. Trasą tą nie kursuje autobus, ale łatwo podróżować tu autostopem. Valcarlos to typowa miejscowość graniczna, pełna pamiątek i barów. Uroda krajobrazu odbiega jednak od stereotypu. Przy głównej drodze stoi Hostal Maitena (tel.948/790210), a po francuskiej stronie wioski znajduje się wspaniała Casa Etxezuria (tel.948/790011), z pięknie urządzonymi pokojami za niewysoką sumę – miejsce to zyskało sobie dużą popularność wśród pielgrzymów przemierzających trasę Camino de Santiago, zatem dobrze jest uprzedzić telefonicznie o przybyciu. Również mieszkańcy wynajmują turystom pokoje, a informacji należy szukać w barach.

Valle de Baztan

Dokładnie na północ od Pamplony droga N121 biegnie przez Mugaire ponad przełęczą Velate w pobliżu ogrodów Senori de Bertiz. Ogrody, będące niegdyś prywatną własnością, dziś służą jako park przyrody (Parąue Natural) i teren rekreacyjny. W Oronoz droga rozwidla się. Jej lewe odgałęzienie prowadzi do Irun i San Sebastian, przebiegając dnem malowniczej Valle de Bidasoa z wieloma interesującymi starymi miasteczkami, pięknym krajobrazem i grotami.

Elizondo

Centralnym punktem tej najbardziej baskijskiej z dolin Nawarry jest ELIZONDO. Miasteczko szczyci się wspaniałą panoramą baskijskich Pirenejów, szczególnie nad rzeką, ale najważniejsze, że stanowi dogodną bazę wypadową do zwiedzania pięknych wiosek i okolic.

Oferta noclegowa Elizondo składa się z kilku adresów. Pierwsze miejsce na liście zajmuje Casa Jaen (tel.948/580487), niestety dysponująca tylko dwoma pokojami. Nie do pogardzenia jest również Pensión Eskisaroy, c/Jaime Urrutia 40 (tel.948/580013). Ponadto są dwa znacznie droższe hotele: Hotel Baztan z ogrodem i basenem (tel.948/ 580050; faks 452323), przy drodze do Pamplony na południe od miasta, a w samym mieście Hostal Saskaitz, c/Maria Azpilikueta 10 (tel.948/580488; faks 580615). Tak z Pamplony, jak i z San Sebastian przyjeżdżają tu codziennie trzy autobusy, brakuje jednak połączeń z mniejszymi wioskami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *