Tarazona i okolice

Tarazona i okolice

Na aragońskich równinach wszędzie widać ślady mauretańskiej okupacji. Najwięcej budowli w stylu mudejar jest w TARAZONIE, którą lokalne biura turystyczne reklamują jako „La Ciudad Mudejar”, a nawet „aragońskie Toledo”. To drugie określenie jest trochę przesadzone, niemniej Tarazona istotnie jest imponującym miasteczkiem, a dla podróżnych w drodze do Sorii lub Burgos może być też dobrym miejscem na postój. Nie wolno przegapić pięknego klasztoru cystersów w Veruela, 15 km na południowy wschód, w bok od drogi N122 do Saragossy.

Miasto

Największą atrakcją Tarazony są Barrios Altos, czyli stare „górne dzielnice”, wznoszące się na wzgórzu nad rzeką. Średniowieczne domy i dwory znajdują się w callejas i pasadizos, czyli w zaułkach i małych przejściach.

W sercu tej dzielnicy leży Plaza de Espana. Wyróżnia się tam naprawdę wspaniały ayuntamiento, XVI-wieczny ratusz, którego fasadę pokrywają herby, rzeźbione głowy i płaskorzeźby wyobrażające różne postacie. Przez całą długość budynku biegnie fryz wysokości ok. 30 cm, przedstawiający zdobycie Granady. Ruta Turistica prowadzi od ratusza do kościoła Santa Magdalena, którego mudejarowa wieża góruje nad całym miastem. Z miradoru można podziwiać panoramę miasta, zwłaszcza XVIII-wieczną Plaza de Toros. Jest to okrągły taras domów z balkonami, z których widzowie oglądali korridę. Dalej w górze wznosi się inny kościół, La Concepeión, również ze smukłą wieżą z cegieł.

W dolnym mieście głównym zabytkiem jest Catedral, wzniesiona w XIV i XV w. i będąca typowym przykładem dekoracyjnego wykorzystania cegieł w stylu gotycko-mudejarowym. Kopuła jest zbudowana według projektu, jakim posługiwano się przy budowaniu starej katedry w Saragossie. Przez ostatnich 14 lat wnętrze katedry nic było udostępniane zwiedzającym ze względu na trwające tam prace renowacyjne, jednak szumnie zapowiadane jest jej otwarcie w 1997 r. Gdyby komuś udało się wejść, niech zwróci uwagę na wewnętrzny krużganek w stylu mudejar.

Informacje praktyczne

Turismo, obok katedry, przy c/de la Iglesia (wt.-sb., 9.00-13.00 i 17.00-19.00; nd., 10.00-13.00; tel.976/640074), na zamówienie organizuje zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Przy samodzielnym zwiedzaniu warto korzystać z planu miasta, który, prócz pobliskiego kościoła San Francisco, wskazuje główne zabytki.

Noclegi oferują trzy miejsca: Hostal Marla Cristina, Ctra de Castilla 3 (tel.976/ 640084), na drodze do Sorii, naprzeciwko basenu; Hotel Brujas de Becąuer, Ctra de Zaragoza (tel.976/640404; faks 640198), zaraz za miastem na drodze do Saragossy, i drogi Hotel Ituri-Asso (tel.976/643196; faks 640466) w dół rzeki, przy kamiennym moście. Marisąueria Galeon przy Avda La Paz 1, w dolnej części miasta, to niedroga restauracja serwująca smaczne owoce morza a w restauracyjce Natalio Jimenez, c/Teresa Cajal 2, znajdziemy w karcie potrawy w cenie poniżej 1000 ptas.

Veruela

El Monasterio de Veruela (latem 10.00-14.00 i 18.00-19.00; zimą 10.00-13.00 i 15.00-18.00; zamkn. pn.; 200 ptas) jest jedną z najwspanialszych budowli sakralnych w Hiszpanii. Ukryta w kotlinie, wznosi się w granicach potężnie umocnionego obwodu. Miejsce to jest łatwo dostępne – może być celem przyjemnej wycieczki z Tarazony albo przystankiem w drodze do Saragossy. Jeśli się podróżuje autobusem, należy wysiąść w Vera de Moncayo, a potem dojść 3 km pod górę. Klasztor pozostaje obecnie niezamieszkany. Piękny, zbudowany w surowym stylu XII-wiecznych kartuzji kościół, jest jednak otwarty dla turystów. Bilet wstępu do klasztoru daje prawo zwiedzenia XIV-wiecznych krużganków i zabudowań klasztornych, jak również niewielkiego i niespecjalnie interesującego Museo del Vino, które nie współgra zbyt harmonijnie z klasztornym otoczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *