Barcelona – Barceloneta i Parc de Mar

Barcelona – Barceloneta i Parc de Mar

Dzielnica portowa Barceloneta, na południe od parku, za torami Estació de Franca, jest położona najbliżej tworzących całość przedmieść, które kiedyś otaczały Barcelonę, a obecnie się z nią połączyły. Układ w kształcie trójkąta zaplanowano w 1755 r. Był to klasyczny XVIII-wieczny układ ulic, który powstał na podmokłych gruntach. Miał zastąpić kwartały zburzone dla potrzeb cytadeli. Długie, wąskie ulice w dużej mierze do lej pory zachowały pierwotny wygląd. Ich ciągłość przerywają miejscami małe skwerki, a po obu stronach stoją niskie domy z licznymi oknami.

Barceloneta wciąż jest ruchliwą dzielnicą rybacką. Wielkie nabrzeże w dużej części wypełniają doki remontowe, łodzie i sieci miejscowej floty. Głównym powodem, dla) którego większość ludzi, łącznie z samymi mieszkańcami, pojawia się w Barceloneta, są liczne w tej dzielnicy restauracje z rybami i owocami morza. Dawniej można było zjeść coś w lokalach na plaży, ale przebudowa całego obszaru wybrzeża sprawiła, że obecnie najlepsze restauracje znajdują się albo na głównym Passeig de Bourbó (na niektórych mapach wciąż jeszcze Passeig Nacional), albo w wąskich uliczkach Barcelonety, albo Palau der Mar, świeżo odnowionym budynku w północnej części Passeig de Bourbó. Palau del Mar mieści także Museu d’Historia de Catalunya (wt.-czw. 10.00-19.00; pt. i sb. 10.00-20.00; nd. 10.00-14.30; 500 ptas). Znajdują się w nim ślady historii regionu poczynając od epoki kamienia łupanego po czasy dzisiejsze. Warto zajrzeć do baru na IV piętrze, z którego rozciąga się wspaniały widok na miasto i zatokę.

Ulicami Barceloneta można przejść na plażę, ostatnio uprzątniętą i zaopatrzoną| w prysznice. Z tyłu biegnie długa promenada Passeig Maritim.

KOMUNIKACJA W DZIELNICY BARCELONETA

Metro: linia #4 prowadzi do Barceloneta, stąd można przejść do Passeig Nacional.

Autobusy: #17 i #45 z Via Laietana, #39 z Arc de Triomf, #59 z Ramblas, #57 i #64 z Avda. Parallel i Passeig de Colom. Wszystkie zatrzymują się przy Passeig Nacional. Aby dotrzeć aż do stacji kolejki liniowej, trzeba dojechać do końca Passeig Nacional (wszystkie wymienione poza #45 i #59).

Kolejka liniowa: łączy Montjuic (Miranmr) i Moll de Barcelona (Jaume I) w porcie z Barceloneta (Sant Sebastia: wt.-nd., 12.00-20.00; 1000 ptas w jedną stronę, 1200 ptas w obie; 1000 ptas za przejazd tylko do Jaume I).

Parc de Mar: Vila Olimpica i Port Olimpic

Z plaży w Barceloneta już niedaleko do bodaj najśmielszej inwestycji urbanistycznej, jaką miasto podjęło od czasu XIX-wiecznej rozbudowy na północy. Stare przedmieście przemysłowe Poble Nou i jego część od strony wody rozdarto na pół, czyniąc miejsce dla Parc de Mar, wielkiego osiedla, które wchłonęło Port Olimpie i Vila Olimpica (wioskę olimpijską), gdzie mieszkali sportowcy i organizatorzy igrzysk olimpijskich 1992 r. Inwestycja była dziełem firm specjalistycznych pod kierownictwem Josepa Martorella, Oriola Bohigasa i Anglika Davida Mackaya, którzy planowali przekształcić pięciokilometrowy pas wybrzeża od Barceloneta do Rio Besós w nowoczesny, ale przyjazny dla użytkowników, ciąg bloków mieszkalnych, centrów konferencyjnych i handlowych, hoteli, biur, parków i połączeń komunikacyjnych. Wioska olimpijska powstała, by pomieścić 15 000 sportowców i personelu, a po olimpiadzie miała być przekształcona w osiedle dla około 7000 mieszkańców.

Oczywiście nie wszyscy popierali plany przekształceń, a obietnice nowego osiedlał nie brzmiały wiarygodnie dla mieszkańców Barceloneta i Poble Nou, dwu najuboższych j dzielnic, ponieważ szybko okazało się, że bloki i kompleksy domów mieszkalnych niekoniecznie są budowane według zasad taniego budownictwa. Jednak powoli Port Olimpie wypełniły restauracje, bary szybkiej obsługi i puby, sprawiając, że jest obecnie, zwłaszcza w weekendy i letnie wieczory, celem wypraw turystów i mieszkańców miasta. Niemal z każdego punktu widoczne są dwa najwyższe budynki kraju, rzucające cień na całą okolicę, biurowiec Torre Mapfre i stalowy Hotel Arts.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *