Piłka nożna i muzyka

PIŁKA NOŻNA

Korrida wydaje się cudzoziemcom typowym spektaklem hiszpańskim. Z punktu widzenia popularności w dzisiejszej Hiszpanii pozostaje jednak daleko za piłką nożną. Jeśli ktoś chciałby przyjrzeć się z bliska, czym w godzinach popołudniowych pasjonują się Hiszpanie, stadion piłkarski będzie idealnym miejscem. Jest tam więcej namiętności niż na Plaża de Toros.

Od wielu lat dwiema głównymi drużynami piłkarskimi są Real Madrid i FC Barcelona, które niemal do znudzenia na zmianę zdobywały Puchar Ligi. Obecnie obie drużyny natrafiają na coraz silniejszą konkurencję ze strony takich drużyn, jak Atletico Bilbao, Sporting Gijón, Atletico Madrid, Real Sociedad (baskijski zespół z San Sebastian, prowadzony przez Walijczyka, Johna Toshacka), Real Zaragoza, do którego dołączył niedawno Deportivo La Coruńa (z Galicii). Sevilla, gdzie Maradona zakończył swoją europejską karierę, to czołowy zespół z Andaluzji, obecnie jednak nie wiedzie mu się najlepiej.

Z wyjątkiem kilku wielkich meczów (takich jak derby pomiędzy Atletico a Realem oraz rozgrywki między tymi zespołami a Barceloną) bilety zdobyć nietrudno. Kosztują od 1200 peset (pierwsza liga). Wybryki chuligańskie zdarzają się bardzo rzadko, a kibice wielu krajów europejskich mogą być zaskoczeni miłą, rodzinną atmosferą i obecnością na trybunach osób obojga płci.

Nawet nie idąc na mecz, równie gorącej atmosfery można doświadczyć przed telewizorem w barze, szczególnie w mieście, którego zespół gra na wyjeździe. Wiele barów reklamuje mecze, które będą pokazywane. Mogą to być również niedzielne mecze ligi angielskiej oraz mecze pucharowe (transmitowane przez Program 5).

MUZYKA

O bogactwie muzyki hiszpańskiej mówi rozdział „Kontekstów” zatytułowany „Muzyka”. Fiesty są zawsze doskonałą okazją do zapoznania się z muzyką regionalną.

Tradycyjne flamenco, którego brzmienie natychmiast kojarzy się z Hiszpanią, najlepiej odbiera się u źródeł, a więc w Andaluzji, zwłaszcza podczas większej fiesty. Latem organizowane są również specjalne festiwale flamenco. Najciekawsze z nich odbywają się w Cartagenie i w okolicach Granady. Kluby i bary, w których wykonuje się flamenco, są zazwyczaj drogie i zorientowane na turystów, podczas gdy peńas to kluby, do których wstęp mają tylko członkowie. Możliwe jest jednak wejście do lokali, w których zbierają się wielbiciele flamenco. Trzeba dodać, że w Andaluzji nie ma słabych gitarzystów flamenco. Jednak w takich lokalach należy uważać na ceny drinków. Ostatnimi czasy powstało wiele nowych zespołów flamenco, niektóre z nich próbują wprowadzić do swojego repertuaru elementy jazzu, rocka oraz muzyki afrykańskiej. Najlepszych zespołów z tego nurtu można posłuchać w Madrycie.

Odwiedzając Hiszpanię między 18 grudnia a 3 stycznia, warto obejrzeć przedstawienia odbywające się w miejscowych kościołach – villancicos. Są to regionalne odmiany pastorałek – mogą być oparte na flamenco, walcu lub pieśniach wielogłosowych. Wykonują je zwykle duże grupy śpiewaków i muzyków obojga płci, zwane coral albo rondalla. Muzyka jest niezwykle piękna, choć wykonanie zależy od artystów. Należy zaznaczyć, że podczas spektaklu panuje rodzinny nastrój i nie pije się alkoholu.

Muzyka rockowa w Hiszpanii wzoruje się z reguły na brytyjskich i amerykańskich trendach, ale tutejsza scena jest bardziej urozmaicona niż w pozostałych krajach Europy Zachodniej (mniej też bezmyślnych zapożyczeń). Często nawiązuje się do tradycyjnej muzyki Hiszpanii oraz rytmów Ameryki Łacińskiej. Istnieją wspaniałe hiszpańskie zespoły, które koncertują regularnie w większości dużych miast, zwłaszcza na północy kraju.

W Madrycie działa wiele niezłych klubów i innych miejsc spotkań. Zarówno Madryt, jak i Barcelona organizują od czasu do czasu międzynarodowe koncerty na olbrzymich stadionach piłkarskich. Należy zatem zwracać uwagę na plakaty oraz przeglądać w gazetach kolumny poświęcone rozrywce. Podczas prawie każdej fiesty swoje umiejętności prezentują miejscowe zespoły.

Jako że w Madrycie i w Barcelonie mieszka wielu ekspatriantów z Ameryki Łacińskiej, nie brak okazji do posłuchania muzyki latynoamerykańskiej czy też afrykańskiej – również warto obejrzeć plakaty oraz zaglądać do dodatków w regionalnych gazetach zawierających informacje o klubach oraz dyskotekach.

Latem odbywa się tutaj kilka wspaniałych festiwali jazzowych, przede wszystkim w San Sebastian (w połowie lipca), Barcelonie, Santander i Sitges.

Bardzo interesujący jest Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Kordobie (początek lipca), gdzie koncertują wirtuozi gitary klasycznej oraz wykonawcy muzyki latynoamerykańskiej i flamenco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *