Godziny pracy oraz dni wolne w Hiszpanii

Godziny pracy oraz dni wolne w Hiszpanii

Prawie wszystkie instytucje – sklepy, muzea, kościoły, biura informacji turystycznej – są zamknięte na czas sjesty, która trwa co najmniej dwie godziny w najbardziej upalnej porze dnia. Istnieje spore zróżnicowanie w godzinach pracy (na południu sjesta trwa dłużej), jednak w lecie zazwyczaj jest to czas między 9.30 a 13.30 oraz 14.30 a 19.30. Niektóre sklepy – a jest ich coraz więcej – są czynne przez cały dzień. Jednak najlepiej wczesne godziny popołudniowe poświęcić drzemce albo spędzić w barze.

Muzea, z małymi wyjątkami, podlegają tej samej zasadzie; przerwy mają między godziną 13.00 a 16.00. W Przewodniku podano godziny otwarcia obowiązujące latem (uwaga: w niedziele większość muzeów jest otwarta tylko rano, a w poniedziałki zamknięta przez cały dzień). Opłaty za wstęp bywają różne, ale posiadacze legitymacji ISIC lub FIYTO są uprawnieni do dużych zniżek lub do wstępu bezpłatnego. Każda instytucja zarządzana przez Patrimonio Nacional, organizację zajmującą się ochroną zabytków, zezwala w środę na bezpłatny wstęp dla mieszkańców krajów Unii Europejskiej – potrzebny jest paszport potwierdzający obywatelstwo. Instytucja ta ma w swej pieczy najważniejsze zabytki w Hiszpanii, takie jak El Escorial czy Pałac Królewski w Madrycie.

Więcej kłopotów może nastręczyć wejście do kościołów. Najważniejsze z kościołów, w tym również większość katedr, zazwyczaj można zwiedzać w tych samych godzinach, co muzea, ale prawie zawsze trzeba zapłacić za obejrzenie najcenniejszych skarbów, malowideł czy krużganków. Pozostałe kościoły pozostają zazwyczaj zamknięte, a otwiera się je tylko na czas nabożeństw wcześnie rano lub późnym wieczorem (między 18.00 a 21.00). Najlepiej więc będzie albo poczekać do tego czasu, albo znaleźć osobę z kluczem. Kościelny czy kustosz zwykle mieszka w pobliżu i można do niego łatwo trafić. Od zwiedzającego oczekuje się drobnego datku. W większości kościołów jest wymagany stosowny ubiór – nie należy przychodzić w szortach ani z odkrytymi ramionami.

ŚWIĘTA W HISZPANII

1 I Nowy Rok
6 I święto Trzech Króli
Wielki Piątek
Wielkanoc – niedziela i poniedziałek
1 V Święto Pracy
15 VIII Wniebowzięcie NMP
12 X Dzień Niepodległości
1 XI Wszystkich Świętych
6 XII Dia de la Constitución
Boże Narodzenie

Należy pamiętać, że obchody związane z dniami świętych patronów, a właściwie wszystkie hiszpańskie święta, mogą odbywać się w inne dni i często są przesuwane na czas weekendu najbliższego dacie podanej.

DNI WOLNE OD PRACY

Święta państwowe mogą zakłócać plany turystów – i często się to zdarza. W hiszpańskim kalendarzu figuruje 14 świąt państwowych i wiele świąt lokalnych (różnych w poszczególnych miastach i wsiach, obchodzonych z reguły dla upamiętnienia świętych patronów), co oznacza, że wszystkie instytucje, z wyjątkiem barów i schronisk, są wtedy zamknięte.

Ponadto cały sierpień jest w Hiszpanii miesiącem wakacyjnym. Duże miasta wyludniają się, a wiele sklepów oraz restauracji, a nawet muzeów, jest zamkniętych.

Z drugiej strony znalezienie w tym czasie wolnego pokoju w atrakcyjniejszych górskich czy nadmorskich ośrodkach wypoczynkowych graniczy z cudem.

Jeśli to możliwe, wszelkich rezerwacji miejsc w pociągach i samolotach powinno się dokonać odpowiednio wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *