El Maestrazgo

Góry El Maestrazgo na północny wschód od Teruel to obszar o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, piękny, dziki, z groźnymi szczytami, głębokimi wąwozami i żyznymi lakami. Turystyka tu właściwie nie istnieje, ale w większości maleńkich wiosek znajduje się przynajmniej jedna fonda. Miejsca omówione poniżej to tylko mały wybór, ograniczony do tych, do których najłatwiej dotrzeć. Mając jednak porządną mapę, własny środek transportu lub chęci i siły do dłuższych wędrówek, można wybrać zupełnie inne hotele.

Autobusy kursują tu bardzo rzadko (często tylko po to, by dostarczyć pocztę), jednakże większość wiosek posiada jedno dziennie połączenie między sobą oraz z Teruel. Przydatny może się okazać budzik, gdyż autobusy mają niemiły zwyczaj wyruszania przed świtem. Dostęp do tego regionu najłatwiejszy jest z Teruel (autobus do Cantavieja/Villafranca del Cid) lub z Morella w prowincji Castellón.

Południowe Maestrazgo

Z Teruel do Maestrazgo prowadzi boczna droga od N420, około kilometra za miastem. Biegnie ona przez Cedrillas, gdzie na szczycie góry znajdują się charakterystyczne ruiny zamku, po czym pnie się między górami przez szereg puertos, czyli przełęczy. Przy Puerto de Villaroya (1655 m) przekracza się najwyższy punkt Maestrazgo. Podczas podróży autobusem stają włosy na głowie: autobus jedzie krętą drogą w dół przez koryta wyschniętych rzek i wąskie, chwiejące się kamienne mostki. Pierwszą większą wioską jest Cantavieja.

Cantavieja i kraj El Cida

CANTAVIEJA, położona w niesamowitej scenerii, bo na samym skraju skalnego urwiska na wysokości 1300 m n.p.m., jest nieco większa i gwarniejsza niż większość wiosek Maestrazgo, choć liczba jej ludności nie sięga nawet tysiąca. Bielone domy z gankami przy Plaza Mayor są typowe dla tego regionu. Zdobiony herbami Ayuntamiento nosi łaciński napis głoszący: „Ten dom nienawidzi brakoróbstwa, kocha pokój, karze przestępstwa, przestrzega prawa i nagradza uczciwych”. Cantavieja stanowi dobrą bazę wypadową do urządzania wycieczek (w tym również pieszych). Znajduje się tutaj oddział Turismo (VI-IX codz. 11.00-14.00 i 17.00-20.00), nie odstraszający wysokimi cenami, dobry hotel Balfagón (tel.964/185076; faks 185076) tuż obok miejskiego basenu, całkiem niezła fonda Julian (tel.964/1850005), a także nadspodziewanie elegancka i ciekawie urządzona restauracja Buj (zamkn. II), prowadzona przez matkę i jej dwie córki. Dobrze zjeść można i w samym Balfagón.

Do MIRAMBEL, 15 km na północny wschód od Cantavieja, można dojść w ciągu ok. 4 godzin. Wioska ma zaledwie 160 mieszkańców i zachowuje atmosferę starożytnej osady. Sprawia to obecność murów, bram i kamiennych domów. Niezwykłe zamieszanie wywołała tu kilka lat temu obecność ekipy Kena Loaeha, który kręcił w Mirambel swój film pt. „Land and Freedom”. Obecnie wioska powróciła już do swojego dawnego rytmu, znów jest tu sennie i sielsko. Główny bar zapewnia noclegi (choć żaden znak o tym nie informuje) i przyjemny nastrój. Jest tu też wspaniała, choć niewielka fonda, Guimera (tel.964/178269), która oferuje pokoje z łazienkami po bardzo okazyjnych cenach.

W takiej samej odległości na południowy wschód od Cantavieja leży LA IGLESUELA DEL CID. Można tam dojść wyboistą, wiejską drogą. Nazwa wioski świadczy o związku z El Cid Compeador, który przemierzył Maestrazgo w walce przeciw niewiernym. Kamienne ściany w barwie ochry, obecne na każdym kroku herby oraz strumień przepływający przez samo centrum zaskakują na tym odludziu. Mimo wszystko jednak trafiła się tu nastrojowa fonda Casa Amada (tel.964/443373), w której można zakosztować smacznych dań kuchni regionalnej.

Po pokonaniu następnych 10 kilometrów na wschód dojeżdża się do VILLAFRANCA DEL CID w prowincji Castellón, na końcu trasy autobusu z Teruel i z Morella. W tej położonej po obu stronach wzgórza, liczącej sobie 3 tys. mieszkańców wiosce skupia się życie całej okolicy – jak na miejscowe warunki, jest to miejscowość dość duża. Jedynym miejscem, w którym można się zatrzymać, jest położony w samym centrum Hostal Prismark, c/Sagrado Corazón de Jesus (tel.964/441110), oferujący pokoje z łazienkami. Całkiem dobry jest też hotel L’Hom de Llosar (tel.964/441325), znajdujący się 2 km za wioską w pobliżu pustelniczego klasztoru. Wyjazd stąd umożliwia autobus do Teruel, odjeżdżający codz. o 5.45.

Na północny zachód od Cantavieja

Inna ciekawa, niemal alpejska trasa czeka na turystów udających się na północny zachód od Cantavieja, przez Cańada de Benatanduz do VILLARLUENGO, pięknej wioski ze starymi domami, położonej na tarasowym zboczu góry. Zaraz za wioską przekracza się przełęcz i rzekę Pitarque, której dolina prowadzi do osady o tej samej nazwie. Tutaj, nad rzeką, w bezludnej i pięknej okolicy znajduje się stylowy Hostal de la Trucha (tel.978/773008; faks 773100). W restauracji podają pstrągi złowione kilka metrów dalej. W samej wiosce Villarluengo, na Plaza Carlos Castell znajduje się Fonda Josefina (tel.978/773014), gdzie ceny są bez wątpienia bardziej przystępne.

Nad inną przełęczą, Puerto de Majalimos (1450 m), droga opada w dół do EJULVE, małej wioski, gdzie miejsca noclegowe oferuje tylko Pensión Navarra, c/Tomas Alino, i barem, który przyozdabia groźnie wyglądająca głowa dzika. Tylko kilka kilometrów dalej na północ jest już droga N420 łącząca Montalban i Alcaniz.

Raz dziennie kursuje tą trasą autobus z Cantavieja, któremu pokonanie 90 km do Alcorisa (na N420) zabiera prawie 4 godziny.

Północne Maestrazgo: Alcaniz i Valderrobres.

Północne krańce Maestrazgo znajdują się na terenie prowincji Tarragona w Katalonii, a dojechać tam można z Tarragona/Gandesa lub z Saragossy przez Alcaniz. Miasteczko leży na końcu szosy N420, na wschód od Alcorisa.

Alcaniz

Miasteczko ALCANIZ, nad którym góruje zamek, z daleka wydaje się bardzo atrakcyjne, lecz trochę traci przy bliższym poznaniu. Castillo został niestety zmodernizowany i przekształcony w parador La Concordia (978/830400; faks 830366). Za to wspaniały jest tu widok na okolicę. Można stąd objąć wzrokiem ogromny barokowy kościół Santa Maria dominujący nad miasteczkiem w dole.

Miasto (jest to duża miejscowość w porównaniu z innymi w Maestrazgo – liczba ludności ok. 12 tys.) ma połączenie autobusowe z Valderrobres  oraz autobusowe i kolejowe na wschód z Saragossą i na zachód z Tortosą oraz z Vinaros przez Morellę. Nie bardzo jest po co tu zostawać, w każdym razie prócz paradoru jest kilka niedrogich hoteli. Warto zajrzeć do komfortowo wyposażonego hotelu Aragon (978/ 870717) lub Guadalupe (978/830750). Oba te hotele znajdują się w sąsiedztwie zamku.

Valderrobres

VALDERROBRES to jedno z najatrakcyjniejszych i najłatwiej dostępnych miasteczek w Maestrazgo. Leży ok. 36 km od Alcaniz, blisko granicy z Katalonią, na obu brzegach rzeki Matarrana, której krystaliczne wody obfitują w pstrągi. Zwieńczeniem starej części jest zamek-pałac(wt.-nd. 11.00-13.00 i 17.00-20.00), zajmowany niegdyś przez królów Aragonii, oraz gotycki kościół parafialny Santa Maria, który ma piękną rozetę. Ayuntamiento z XVII w., stojący na Plaża Mayor, został uznany za budowlę charakterystyczną dla tego regionu, ponieważ wymieniono go w Pueblo Espańol w 1929 r.

Można się w Valderrobres zatrzymać w Fonda la Plaza (978/850106), istniejącej tu od dawien dawna gospodzie, położonej tuż obok ayuntamiento, a oferującej tanie pokoje bez specjalnych wygód na I piętrze i nieco droższe pokoje z łazienkami na II piętrze. Jest tam też wspaniały comedor. Niedawno odremontowany, znajdujący się po drugiej stronie rzeki Hostal Querol (978/850192), także zaprasza na wyśmienite jedzenie. Nie opodal zamku znajduje się budynek casa rural (c/Pilar 35; 978/854056).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *