Calatayud, Piedra i Daroca

Podobnie jak Tarazonę, Calatayud założyli Maurowie, po których pozostało kilka wspaniałych wież mudejarowych. Można też wybrać się stąd do klasztoru cystersów w Piedra, położonego w pięknym parku. W samym miasteczku lepiej się nie zatrzymywać, gdyż bardzo niedaleko leży Daroca, punkt na linii kolejowej i głównej drodze na południowy wschód w kierunku Teruel.

Calatayud

Przejeżdżając tędy, warto wspiąć się do starego górnego miasta w CALATAYUD, gdzie w labiryncie uliczek kryją się kościoły San Andres i Santa Maria. Oba posiadają misternie zdobione wieże mudejarowe, przypominające marokańskie minarety. Santa Maria, kościół kolegialny, ma pięknie zdobione drzwi w stylu plateresk, natomiast w usytuowanym bliżej rzeki San Juan są freski przypisywane młodemu Goi.

Zachowały się też ruiny mauretańskiego zamku – na przeciwnym w stosunku do dworca kolejowego krańcu miasta. Rozciągają się stąd niezwykle piękne widoki, ale żeby lepiej przyjrzeć się wieżom, trzeba wejść na wzgórze do pustelni w centrum starego miasta.

Nocleg w Calatayud umożliwia kilka fondas położonych po przeciwnej do dworca kolejowego stronie placu, z których najprzyjemniejsza jest Fonda los Angeles (tel.976/ 881133). W centrum miasta wybierać można pomiędzy nie zapewniającą specjalnych wygód Fonda El Comercio, c/Dato 33 (tel.976/881 155), a nieco bardziej komfortowym Hotel Fornos, Paseo Cortes de Aragon (tel.976/88130; faks 883147).

El Monasterio de Piedra

El Monasterio de Piedra (kamienny klasztor) leży 20 km na południe od Calatayud i 4 km od wioski Nuevalos. Budynki klasztorne, będące niegdyś częścią wspaniałego kompleksu cystersów, są obecnie ruiną. Znajdują się na terenie ogrodów parkowych (800 ptas lub 1000 ptas za wstęp do ogrodów i do klasztoru), które dzięki nim wydają się jeszcze wspanialsze, tym bardziej że otacza je suchy, surowy krajobraz.

Przez park biegną dwie trasy. Niebieskie strzałki prowadzą wokół klasztoru i bryły kościoła do XII-wiecznej Torre del Homenaje, której mirador umożliwia obejrzenie panoramy parku. Czerwone strzałki wiodą obok oznakowanych wodospadów, grot i jezior. Jeżeli jest dużo zwiedzających, łatwo się tutaj przed nimi ukryć, ale trzeba pamiętać, że do parku nie wolno wnosić jedzenia – kto wybiera się na piknik, musi zjeść swoje zapasy przed wejściem.

Są tutaj dwa miejsca, w których można wynająć pokój: luksusowy Hotel Monasterio de Piedra u wejścia do parku (tel.976/849011; faks 849054), a także położony nieco dalej od niego, dobrze wyposażony i umiarkowany cenowo Hotel Las Truchas (tel.976/ 84904; faks 849137) z basenem, kortami tenisowymi i salą gimnastyczną. W samej wiosce noclegi zapewnia Hostal Rio Piedra, przy którym to zaczyna się droga wiodąca do klasztoru (tel.976/849007) i który oferuje dość dużo pokoi – część z nich z łazienkami. Natomiast dobrze wyposażony kemping, Lago Park Camping (tel.976/ 849038; IV-IX), leży 3 km od Nuevalos (w przeciwnym kierunku niż klasztor), na cyplu, nad sztucznym jeziorem. Są tu dobre warunki do wędkowania.

Tylko jeden autobus dziennie kursuje z Calatayud do Nuevalos. Wyjeżdża o 11.00 i wraca o 17.00. Turyści zmotoryzowani mogą podziwiać krajobrazy z szosy na południe do Cuenca lub Albarracin.

Daroca

DAROCA, na południowy wschód od Calatayud, jest uroczym miasteczkiem, położonym w granicach imponujących murów, które mają nie mniej niż 114 wież i ograniczają teren dużo większy niż potrzeba dla obecnej populacji w liczbie 2300 mieszkańców. Ostatnia renowację murów przeprowadzono w XV w., ale dzisiaj, choć poważnie nadszarpnięte zębem czasu, są nadal wspaniałe.

Wchodzi się do miasta przez oryginalne bramy, Puerta Alta lub Puerta Baja. Tę ostatnią zdobi galeria luków oraz herby Karola I. Za murami ciągnie się Calle Mayor: biegnie między obiema bramami, mijając stare ulice z kościołami romańskimi, gotyckimi i mudejarowymi. Główny kościół, renesansowa Colegiata de Santa Maria z XVI w., jest wyposażony w małe muzeum. Jednak największym atutem Daroca jest cały ten zespół budowli, a nie jakiś konkretny zabytek.

Noclegi proponują dwa hotele. Przyjemniejszy wydaje się być Bar-Pensión El Ruejo, cl Major 88 (tel.976/8(10962), który posiada dużo pokoi i przyjemną restaurację z patio. Hostal Legido (tel.976/800190) jest nowoczesnym budynkiem bez wyrazu; znajduje się przy głównej drodze za miastem. Daroca leży na linii kolejowej Calatayud -Teruel, ale dworzec znajduje się 2 km od centrum. Dojazd autobusem jest łatwiejszy. Codziennie kursuje kilka autobusów do Calatayud, Teruel i Carinena/Saragossa i z powrotem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *