Barcelona – Port i Port Vell

Pomnik Kolumba jest najlepszym punktem orientacyjnym w barcelońskim porcie, dzielnicy odnawianej w ostatnich latach. W Passeig w Moll de la Fusta, starym drewnianym nabrzeżu miasta, ustawiono ławki i posadzono drzewa od pomnika Kolumba aż do budynku poczty. Najwygodniej dojść tam po malutkich mostach nad ulicą. Po przejściu na drugą stronę dobrze jest usiąść i popatrzeć na doki. Parę szykownych restauracji-barów przy promenadzie serwuje smaczne posiłki. Widać stąd Gambrinus, którego gigantyczny szczyt zaprojektował Xavier Mariscal, autor maskotki olimpijskiej.

Port Vell (czyli Stary Port) znajduje się po drugiej stronie portu, idąc od Moll de la Fusta, i jest z nim połączony serią wznoszących się i opadających drewnianych przejść oraz wiszącym mostem (zwanym La Rambla del Mar). Znajdujące się tu doki zostały niedawno odnowione. Utworzono w nich nowoczesny kompleks wypoczynkowy, Maremagnum, w którym mieszczą się sklepy, restauracje i bary, a także takie atrakcje jak wieloekranowe kino Imax Port Vell posiadające olbrzymi ekran, na którym wyświetlane są filmy, oraz L’Aquarium (codz. 10.00-21.00; 1350 ptas, dzieci 950 ptas), olbrzymi kompleks 21 różnych akwariów, w których można podziwiać rośliny i zwierzęta zamieszkujące Morze Śródziemne.

Drassanes: Museu Maritim

Naprzeciw pomnika Kolumba, z tyłu za drogą po zachodniej stronie Ramblas, znajdują się Drassanes, unikatowe średniowieczne stocznie, których początki sięgają XIII stulecia. Stocznie, początkowo zaspokajające potrzeby floty wojennej Katolonii w okresie, gdy królestwo Katalonii rywalizowało z Wenecją o panowanie nad Morzem Śródziemnym, były w użyciu (często remontowane) aż do XVIII wieku. Ich podstawowa konstrukcja, długie, równoległe hale zwrócone ku morzu, niewiele się jednak zmieniła; jej rozmiaru i położenia nie dało się ulepszyć bez względu na to, czy stoczniowcy budowali średniowieczne okręty wojenne czy XVIII-wieczne statki handlowe zmierzające do Ameryki Południowej.

Obecnie te wielkie budynki są godną siedzibą wyśmienitego Museu Maritim (wt.-nd. 10.00-19.00; 300 ptas), którego głównym eksponatem jest kopia XVIII-wiecznej Galery Królewskiej (Galeria Reial), czerwono-złotego okrętu poruszanego olbrzymimi wiosłami. Otaczają ją mniejsze modele, łódki rybackie, żaglowce oraz stare mapy, plany i inne żeglarskie drobiazgi. Wszystko to jest warte obejrzenia, ale nie dorównuje mieszczącej te eksponaty budowli.

Wycieczki po porcie i widoki

Z paru przystani na Moll de la Fusta odpływają regularnie statki wycieczkowe, Las Golondrinas. Wycieczka do portu i współczesnych doków i dalej, aż do falochronu, trwa pół godziny (IV-X: pn.-pt. 11.30-17.00; sb. ind. 11.30-20.00 lub 21.00; VI-IX, XI-III: pn.-pt. 11.00-16.00; sb. i nd. 11.00-20.00; 415 ptas; dzieci – 225 ptas). Podczas dwugodzinnej wycieczki do Port Olimpie (codz. o 11.00, 13.00, 16.00 i 18.30; X-VI: sb. i nd. o 11.00, 13.00 i 16.00; 1225 ptas; dzieci – 525 ptas) jest przewidziany 20-minutowy postój w porcie.

Bardziej fascynujące widoki miasta oferuje kolejka linowa (codz. poza pn. 12.00-20.00; 1000 ptas w jedną stronę, 1200 ptas w obie), która przebiega nad wodą od podnóża Montjuic do centralnej części nowych doków i dalej, do Barceloneta. Miłośnicy filmów być może pamiętają, jak Jack Nicholson jedzie nią w filmie Antonioniego Pasażer. Środkowa wieża kolejki linowej Jawne I, znajduje się zaledwie o kilka minut spacerem wyżej. Dochodzi się do niej, idąc przez Moll de Barcelona od strony pomnika Kolumba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *