Barcelona – Wycieczki za miasto

Jednodniowe wycieczki za miasto są łatwe i popularne, zwłaszcza te wzdłuż wybrzeża do jednego z kurortów, które mieszkańcy miasta zagarnęli dla siebie. Najlepszym takim miejscem jest Sitges, czterdzieści minut od miasta wzdłuż Costa Daurada (omówione w części Katalonia). Z tym, że jest mnóstwo innych plaż położonych bliżej miasta, które warto wziąć pod uwagę, na przykład Castelldefels na południu oraz plaże na Costa Maresme na północy. Do wszystkich przez cale lato są częste połączenia kolejowe z Barcelony. Jeśli ktoś się nie zdecyduje na te miejsca, to podstawowym celem wycieczki powinien być Montserrat, wspaniała góra i klasztor 40 km na północny zachód od miasta; tylko nieliczni turyści są rozczarowani.

Wybrzeże: Castelldefels i Costa Maresme

Wszystkie pociągi jadące w kierunku plaż (wymienione niżej) odjeżdżają z Estació-Sants, gdzie też należy się udać po aktualny rozkład jazdy. Pociągi jadące na południe do Castelldefels również zatrzymują się na stacji przy Passeig de Gracia. Do pociągu jadącego na północ do Costa Maresme trzeba wsiąść na stacji przy Placa de Catalunya.

Pierwszy przystanek na wybrzeżu jest w CASTELLDEFELS, 20 km na południe od Barcelony. Nie należy wysiadać na wcześniejszych przystankach, gdzie zwykle w lecie wysiada mnóstwo ludzi kierujących się na niezmiernie długą plażę, która zaczyna się już parę przecznic za stacją, tylko raczej trzeba dostać do Castelldefels-Platja. W GARRAF, jeszcze pięć minut pociągiem na południe, jest mniejsza plaża, ale za to ma bardziej swojską atmosferę. Natomiast samo miasteczko jest o wiele ładniejsze. Można tam spędzić trochę czasu w porcie.

Zaraz na północ od Barcelony, przed Costa Brava, ciągnie się pas wybrzeża zwany Costa Maresme. W zasadzie jest ono bardziej uprzemysłowione i mniej atrakcyjne niż Costa Brava, a jego bliska odległość od miasta oznacza latem przepełnione drogi i nabite pociągi, ponieważ większość ludzi wyjeżdża za miasto w poszukiwaniu zmiany scenerii. Pierwsze 40 km linii wybrzeża zdominowały ponure miasteczka przemysłowe Badalona i Mataró. Jeśli ktoś ma ochotę na odwiedzenie miasta oferującego coś więcej niż interesujące zapachy chemiczne, to powinien jechać dalej, przynajmniej aż do ARENYS DE MAR, oddalonego od Barcelony o godzinę jazdy. Jest to największy port rybacki w okolicy z godną zobaczenia przystanią oraz ładną plażą. CALDETES, parę kilometrów dalej na południe, jest odwiedzana z powodu term, używanych już przez Rzymian. Przyzwoitą plażę posiada również miejscowość CANET DE MAR, położona nieco na północ.

Jeśli ktoś udaje się tylko w jakieś jedno miejsce na wybrzeżu, to być może najlepszym będzie oddalone 45 km od Barcelony SANT POL DE MAR. Jest to niewielka i nie zepsuta nawałem turystów miejscowość nadmorska, mająca do zaoferowania skaliste zatoczki oraz wolne od tłumów kąpielisko, oddalone piętnaście minut piechotą od stacji, oraz kilka restauracji przy głównej ulicy. Idąc od strony stacji, trzeba przejść przez lory i pójść na lewo za rogiem.

Góra i klasztor Montserrat

GÓRA MONTSERRAT, z jej dziwacznie ukształtowanymi skałami, klasztorem i zrujnowanymi już dziś pieczarami pustelników, znajduje się zaledwie 40 km na północny zachód od Barcelony przy drodze do Lleidy. Jest to jeden z najbardziej malowniczych tworów przyrody Hiszpanii – zespół skalny, przypominający zęby piły, wystawiony na działanie erozji, gdy istniało śródlądowe morze, które pokrywało ten obszar około 25 milionów lat temu, a wyschło w wyniku ciągłych wypiętrzeń skorupy ziemskiej. Z miejscem tym wiąże się wiele legend. Pięćdziesiąt lat po narodzeniu Chrystusa święty Piotr miał pozostawić w jednej z pieczar figurkę Matki Boskiej wyrzeźbioną przez świętego Łukasza. Inna opowieść głosi, że tutaj właśnie rycerz Parsifal znalazł Świętego Graala. Nieuniknionym zrządzeniem losu klasztor na górze nie jest już miejscem wolnym od gwaru ludzkiego. W rzeczywistości jest on bezlitośnie eksploatowanym celem wycieczek turystycznych z Costa Brava. Ale nie trzeba się zrażać; miejsce to wciąż jest czarujące, a tłumów można uniknąć, udając się zboczem góry dobrze oznaczonymi ścieżkami do dużych, opuszczonych pustelni. Największe pielgrzymki do Montserrat odbywają się 27 kwietnia i 8 września.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *