Jaca

Do JACA wjeżdża się przez nieprzyjemne, tłoczne od samochodów przedmieścia. W Jaca, dawnej stolicy i twierdzy Aragonii, rozpoczęło się odbijanie królestwa Maurom. Stare centrum jest bardzo ładne. Wznosi się tu olbrzymia cytadela na planie gwiazdy, są pozostałości po rzymskich i średniowiecznych murach oraz jest katedra: jedno z największych osiągnięć architektury romańskiej. Wraz z klasztorem San Juan de la Pena, położonym ok. 20 km na południowy wschód od miasta, są to główne zabytki w okolicy. Zimą dużym atutem jest bliskość Astun-Candanchu, najlepszego ośrodka narciarskiego Aragonii, natomiast przez cały rok miłośnicy kolei mogą odbywać wycieczki pociągiem do Confranc przy samej granicy z Francją.

Po wizycie w górach, Jaca wydaje się dużym miastem, a tutejsze udogodnienia mogą dostarczyć wiele przyjemności. W pewnych okresach miejscowość ożywa – liczba ludności zwiększa się podczas naboru studentów do akademii wojskowej i w trakcie działalności letniego uniwersytetu. W ostatnim tygodniu czerwca odbywa się tu wspaniała tygodniowa fiesta z występami w strojach ludowych na głównym placu i zabawami na ulicach.

Jaca ma dwa oblicza: jej północno-wschodnia część, w której znajdują się wszystkie tanie pensjonaty i bary, jest nieco zaniedbana. Dzielnica południowo-zachodnia, której granicę wyznacza Avda Regimiento de Galicia, jest bardziej elegancka – pełno tu kawiarenek z ogródkami, restauracji i banków.

Dworzec kolejowy (kasy biletowe czynne od 10.00 do 12.00 i od 17.00 do 19.00) znajduje się w pewnej odległości od centrum, warto więc rozejrzeć się za specjalnym minibusem (50 ptas). Przy wyjeździe z miasta wsiada się do tego minibusu na Avda Jacetania (przy dworcu autobusowym, na tyłach katedry). Z Jaca kursują autobusy m. in. do takich miejscowości, jak Pamplona (17.30), a także do Sabinanigo i Biescas (10.15 i 18.15). Dość często wyjeżdżają stąd autobusy do Saragossy i Huesca. Trzeba pamiętać, że choć nie jest to zaznaczone na rozkładach jazdy, autobusy nie kursują prawie w ogóle w niedziele.

Jeśli ktoś zamierza się wybrać w góry, powinien najpierw odwiedzić Turismo, mieszczące się przy Avda Regimiento de Galicia (latem pn.-pt. 9.00-14.00 i 16.30-20.00; sb. 9.00-13.30 i 17.00-20.00; nd. 10.00-13.30; zimą pn.-pt. 9.00-13.00 i 16.30-19.00; sb.10.00-13.00 i 17.00-19.00). Znaleźć tam można liczne ulotki, informujące o szlakach pieszych, trasach narciarskich, o możliwościach uprawiania kolarstwa górskiego, jeździectwa i o innych zajęciach, począwszy od jogi, a na tkactwie skończywszy.

Jaca to starożytne, założone przez Rzymian miasto, zamieszkiwane nieprzerwanie od momentu swojego powstania. Ma za sobą krótki okres panowania Maurów, którzy wkroczyli w 716 r. Chrześcijanie przejęli miejscowość w 760 r.; od tej pory (z krótką przerwą) pozostawała ona w ich rękach. Bitwa pod Las Tiendas w 795 r., w której zostały pokonane (przy dużym udziale kobiet) wojska mauretańskie, wciąż jest pamiętana i w ostatni piątek maja przedstawiana w zabawnej „kobiecej” bitwie chrześcijan z Maurami. Najlepszy okres dla miasta rozpoczął się jednak po 1035 r., kiedy Rarairo I, syn Sancha z Nawarry, założył tutaj swój dwór. To właśnie wtedy odbyło się pierwsze udokumentowane zebranie parlamentu i także wtedy rozpoczęto przebudowę katedry.

Katedra i muzeum

Katedra jest główną spuścizną po okresie, gdy Jaca była stolicą królestwa Aragonii, jest też jednym z najpiękniejszych i najważniejszych architektonicznych zabytków Hiszpanii. Odbudowana na starych fundamentach w pierwszej połowie XI w., była pierwszą katedrą w Hiszpanii, która przejęła cechy francuskiej architektury romańskiej i jako taka wywarła olbrzymi wpływ na styl kościołów budowanych przy pielgrzymkowej trasie w północnej Hiszpanii.

Dekoracja katedry z okresu Ramiro wyraźnie miała podkreślać rolę miasta jako chrześcijańskiej stolicy na Półwyspie Iberyjskim, który niemal całkowicie znajdował się w rękach Maurów. Projekt uwzględniał plan klasycznej trójnawowej bazyliki, lecz niestety oryginalna romańska prostota na przestrzeni wieków uległa przekształceniom. Zachowały się jednak oryginalne rzeźby, w tym realistyczne postaci na kapitelach i drzwiach. Z kruchty spogląda w dól XVI-wieczny posąg Santiago. Głównym skarbem wewnątrz jest srebrny relikwiarz Santa Orosia, świętej patronki Jaca. Owa czeska szlachcianka, wżeniona w aragońską rodzinę królewską, została zabita przez Maurów za odmowę wyparcia się swej wiary.

W ciemnych krużgankach katedry mieści się ciekawe Musen Diocesano (latem 10.00-14.00 i 16.00-20.30; 200 ptas). Posiada piękny zbiór fresków z XII-XV w., zebranych z wiejskich kościołów w Aragonii i Pirenejach. Zainteresowani powinni też odwiedzić podobną, lecz o wiele bogatszą wystawę katalońskich fresków w Barcelonie.

Ciudadela i Puente San Miguel

Ciudadela, groźny XVI-wieczny fort zbudowany we francuskim stylu na planie gwiazdy, do dziś użytkowany jest jako koszary dla wojska. Część wnętrz udostępniono jednak do zwiedzania (codz. 11.00-12.30 i 17.00-18.30; 200 ptas); można też skorzystać z usług przewodnika. Z murów rozciągają się piękne widoki na okoliczne szczyty i zalesione tereny.

Pod cytadelą znajduje się interesujący średniowieczny most, Puente San Miguel, do którego prowadzi wyboista droga od końca Paseo de la Constitución. Przez most na rzece Aragon pielgrzymi z Camino de Santiago (szukaj w tomie Hiszpania zachodnia) wchodzili do Jaca. Dla pokonujących Camino Aragones był to upragniony widok, oznaczający koniec trudu wędrówki przez Pireneje. Trasa prowadząca z Prowansji teraz wiodła przez hiszpański Puerto de Somport i z Jaca biegła na zachód przez Puente la Rei-na de Jaca w kierunku Nawarry, gdzie łączyła się z bardziej popularną drogą z RoncesvaIles.

Ten aragoński odcinek Camino de Santiago – jak inne odcinki tej trasy – w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Miasto ma schronisko dla pielgrzymów, które mieści się w średniowiecznym szpitalu przy Travesia Conde Don Aznar. Plany trasy i pamiątki związane z pielgrzymką dostępne są na każdym kroku.

W Jaca znaleźć można wiele tętniących życiem, gościnnych restauracyjek i barów, zapewniających znużonym wędrowcom smakowite jedzenie. Ceny są raczej umiarkowane, a atmosfera wspaniała, zwłaszcza letnimi wieczorami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *