Z Bilbao w głąb lądu

Z Bilbao w głąb lądu

Im dalej od wybrzeża, tym Bizkaia jest mniej uczęszczana, choć ma wiele do zaoferowania – szlaki piesze, trasy wspinaczek (zwłaszcza wokół Durango) i wspaniałe groty wapienne, do których łatwo dostać się z Bilbao.

Okolice Durango

Miasteczko przemysłowe DURANGO (dobry dojazd pociągiem z dworca Atxuri) leży na początku masywu Duranguesado. Aby zwiedzić tę okolicę z pięknymi, skalistymi szczytami, najlepiej dotrzeć do przełęczy Urkiola (na drodze i trasie autobusowej Durango-Vitoria), skąd około trzech godzin zabiera marsz na najwyższą górę, Amfooto. Jest to ulubiony szczyt baskijskich wędrowców i alpinistów – ostatni odcinek może przyprawić o zawrót głowy. Inna trasa prowadzi do pięknej doliny Atxondo przy drodze Durango-Elorrio. Turyści bez własnego środka transportu mogą dojechać autobusem (co godzinę) do oznakowanego skrzyżowania i pójść 2,5 km do wioski Axpe-Marzana u podnóża Amboto. Jest to dobra baza do wędrówek po okolicy. Pół kilometra przed wioską znajduje się agroturismo Imitte-Etxcbarria (tel.94/6231659).

Markina i Bolibar

Również na wschód od Bilbao, na trasie autobusowej do Ondarroa, leży ładne miasteczko MARKINA, słynące z najlepszych graczy wpelotę – tutejszy fronton zwany jest La Universidad de la Pelota. Noclegi oferuje m. in. Hostal Vega przy głównym placu (tel.94/6866015). Z Markiny można się wybrać do maleńkiej wioski BOLIBAR, z której wywodził się ród słynnego południowoamerykańskiego wyzwoliciela, Simona Bolivara.

W wiosce założono niewielkie muzeum prezentujące czyny tego wielkiego człowieka (wt.-pt. 10.00-13.00; sb. i nd. 12.00-14.00; VII i VIII też codz. 17.00-19.00). Z Bolibar krótka nadbrzeżna odnoga Camino de Santiago prowadzi w górę do Colegiata de Zenarruza (codz. 10.30-13.30 i 16.00-19.00; msza o 12.00), dawnego schroniska pielgrzymów i szpitala z pięknym XVI-wiecznym krużgankiem i romańskim kościołem. Jest tu sklep pamiątkarski, sprzedający także dzieła miejscowych twórców.

Orduńa

W odległości 35 km na południe od Bilbao leży ORDUŃA, dziwna enklawa prowincji Bizkaia na terenie Alavy (kilka pociągów dziennie z dworca Abando). Na Plaża de los Fueros znajduje się wiele pięknych starych budowli, w tym neoklasycystyczny budynek dawnej komory celnej i dzwonnica, na której gniazduje para bocianów-jest to bodajże jedno z trzech takich gniazd w Baskonii. Na placu mieści się stary sklep sprzedający miejscową specjalność, mantecadas de badillo, czyli rodzaj słodkiego ciastka ponczowe-go oferowanego prosto z pieca. Można stąd dojść do Fraileburu („głowa mnicha”), dziwacznie ukształtowanej skały na szczycie skarpy na południe od miasta. Jest to najlepsze miejsce w Hiszpanii do uprawiania lotniarstwa i paralotniarstwa.

Na zachód w kierunku grot wapiennych

Słabo znany obszar ENCARTACIONES, na zachód od Bilbao, zasługuje na odkrycie. Wizytę łatwo przedłużyć, gdyż w okolicy jest wiele miejsc noclegowych. Do grot najlepiej wyruszyć z miejscowości CARRANZA, przy drodze Bilbao-Ramales (1 godz. pociągiem z dworca Abando w kierunku Santander, do samych grot nie ma połączenia). Na placu wioski mieści się biuro agrotwismo, które rezerwuje noclegi w czterech miejscach w okolicy. W MOLINAR, około 4 km na zachód od Carranzy, leży dziwne uzdrowisko termiczne, prowadzone przez niemieckich mnichów, w którym można się posilić i przenocować (tel.94/6806002). Zaraz za nim odbija droga w górę do maleńkiej wioski RANERO i grot Pozalagua (3 km). Marsz pod górę pośród wapiennych wychodni dostarcza wiele przyjemności. Głazy te wyglądają jak skały księżycowe, a same groty (sb. i nd. 11.00-14.00 i 16.00-19.00; 500 ptas; grupy trzeba umawiać telefonicznie; tel.94/ 6806012) są równie niezwykłe z powodu dziwacznych form stalaktytów. Niestety, część z nich została zniszczona za sprawą wybuchów w okolicznych kopalniach. Na tym obszarze jest jednak wiele innych miejsc nadających się na wyprawy speleologiczne, np. jedna z największych grot na świecie, Torca de Carlista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *