Huesca i okolice

HUESCA jest jednym z najsłabiej zapadających w pamięć miast Aragonii. Turyści udający się w góry spokojnie mogą tę miejscowość pominąć lub pozostać w pociągu aż do Jaca i dalej. Jednak na północny zachód od Huesca ciągną się piękne góry Los Mallos, a w Loarre wznosi się wspaniały zamek, co jest już wystarczającym powodem, by przerwać podróż.

Twierdzenie, że Huesca nie pozostaje w pamięci, może jest trochę przesadzone, bo przecież jest tu dobrze zachowana casco viejo, wciśnięta w pętlę paseos, i rzeka Isuela. Sercem starej dzielnicy jest Catedral, której niezwykła fasada łączy architektonicznie różne epoki: portal starszego kościoła pochodzi z XIII wieku, ceglana galeria jest mudejarowa, a najwyższą część z pinaklami zbudowano w stylu izabelińskim. Cennym skarbem jest retablo Damiena Formenta, uważane za arcydzieło tego renesansowego rzeźbiarza.

Museo Diocesano, obok (codz. 11.00-13.00 i 16.00-18.00), posiada dość zróżnicowany zbiór pochodzący z kościołów w okolicy. Po drugiej stronie ulicy znajduje się renesansowy budynek ayuntamiento.

Najlepiej odwiedzić Huesca w czasie, gdy odbywa się tu doroczna fiesta San Lorenzo, czyli w tygodniu, w którym wypada 10 sierpnia.

W Huesca trudno się zgubić. Dworzec kolejowy znajduje się na południowym krańcu głównej ulicy, c/Zaragoza, a dworzec autobusowy w górze tej ulicy, przy Plaża Navarra. Przy Coso Alto 35, ulicy u szczytu c/Zaragoza, znajduje się Turismo wypełnione stertami broszur o górach. Poczta leży po drugiej stronie ulicy, pod numerem 14-16.

Ze znalezieniem noclegu mogą być kłopoty; latem, gdy zjawiają się tu wędrowcy z różnych stron, trzeba zarezerwować miejsce. Przydatne mogą się okazać pokoje prywatne (casa particular); ogłoszenia przy c/Lizana i niemal wszędzie.

Pensión Augusto, c/Ainsa 16 (tel.974/220079). Schludne pokoje, stosunkowo niedrogo.

Pensión Bandres, c/Fatas 5 (tel.974/224782). Duży, zadbany pensjonat w pobliżu dworca autobusowego.

Hostal El Centro, c/Sancho Ramńez 3 (tel.974/226823). Duże, ładnie odnowione pokoje.

Hostal Lizana (tel.974/221470) i Hostal Lizana II (tel.974/220776; faks 220776), oba na Plaża de Lizana. Ładne położenie przy cichym placyku w dół od katedry.

Hotel Pedro I de Aragon, Avda de Parque 34 (tel.974/220300; faks 220094). Najlepszy hotel w Huesca, z klimatyzacją i basenem.

Hostal Sancho Abarca, Plaża de Lizana 13 (tel.974/220650; faks 225169). Nowoczesny hotel przy dogodnie położonym placu.

Gastronomia i życie nocne.

Restauracji jest w Huesca dużo. Wiele z nich oferuje solidne górskie potrawy, takie jak baranina i ryby słodkowodne. Wspaniałe bary tapas oraz nocne lokale koncentrują się w strefie wokół c/San Lorenzo, między Coso Bajo a Plaża de Santa Clara. Godne polecenia są następujące restauracje:

Restaurante Ceres, c/Padre Huesca 37 (nd. zamkn.). Smaczne posiłki wegetariańskie, wnętrze utrzymane w klimacie new-age, to samo dotyczy klienteli, restauracja dla niepalących.

Restaurante Navas, c/Vicente Campo 15 (zamkn.: pn., 21-30.VI i 18-27.X). Najlepsza restauracja w mieście; serwuje pyszne dania rybne, wyśmienite desery oraz bogaty wybór menus, od skromnych za 200 ptas do wyszukanych za 4000 ptas.

Restaurante Las Torres, c/Maria Auxiliadora 3 (zamkn.: nd. i 20 VIII-3 IX). Miła restauracja z kuchnią o wpływach francuskich, menu kosztuje 1800 ptas.

Castillo de Loarre

Castillo de Loarre (codz. 9.00-14.00 i 16.00-19.00) jest najbardziej zjawiskową fortecą Aragonii. Niewiele jest miejsc w Hiszpanii, które mogłyby z nią rywalizować. Z daleka zamek stapia się ze wzgórzem, lecz już po chwili olśniewa swą wspaniałością. Na skale wznosi się spójna budowla, górując nad rozległą, otwartą przestrzenią.
Warownię zbudował Sancho Ramirez, król Nawarry (1000-1035). Była ważnym punktem strategicznym w wojnie z Maurami. Za murami obronnymi znajduje się romański kościół o delikatnych proporcjach, z 84 rzeźbionymi kapitelami. Są tutaj też dwie wieże, Torre de la Reina i, wyższa, Torre del Homenaje, na którą wchodzi się po żelaznych szczeblach wmurowanych w ścianę. Trzeba jednak uważać, gdyż szczeble, szczególnie na szczycie, nie są w najlepszym stanie.
Zamek znajduje się ok. 40 km na północny zachód od Huesca i 6 km za wioską Loarre. Podróż środkami komunikacji publicznej może być uciążliwa, więc niekiedy musi wystarczyć widok zamku z szosy czy linii kolejowej. Rozkłady jazdy autobusów i pociągów są tak ułożone, że jednodniowa wycieczka jest prawie niemożliwa, ponadto ani w Loarre, ani w Ayerbe (najbliższa stacja kolejowa) nie ma miejsc noclegowych. Do wioski Loarre dwa razy dziennie kursuje autobus z Huesca.

Los Mallos

Podróż pociągiem z Huesca do Jaca oraz szosą N240 z Huesca do Pamplony umożliwia obejrzenie nie tylko zamku w Loarre, ale także fantastycznych gór o różowym zabarwieniu zwanych Los Mallos, czyli „kręgle”.
Jeśli ktoś chce im się przyjrzeć z bliska, niech wysiądzie z pociągu w Riglos-Concilio i dojdzie do wioski Riglos, położonej wysoko w cieniu przepięknego pasma gór. Wędrówka zostaje nagrodzona pięknymi widokami nie tylko Mallos, lecz również doliny w dole. W Riglos też jest stacja kolejowa (bez personelu) i można tam wznowić swoją podróż.
Inna grupa gór Mallos ciągnie się w okolicach Agero, zupełnie odizolowanej wioski leżącej 5 km od trasy Huesca-Pamplona. Jest ona dobrze widoczna z Riglos. Od stacji Riglos-Concilio trzeba przejść 7 km, a od Murillo (na trasie autobusowej Huesca-Pamplona) 5 km. Nagrodą za ten trud jest, prócz pejzaży Mallos, cisza wioski i cudowny, nie ukończony kościół romański Iglesia tle Santiago (ok. 1200 r.), którego portal rzeźbił Mistrz z San Juan de la Pena. Prowadzi tam boczna droga nad szosą; pytać w wiosce o klucze do kościoła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *