San Sebastian

SAN SEBASTIAN (Donostia), perła baskijskich kurortów, to malownicze i drogie nadmorskie miasteczko z ładnymi plażami. Podobnie jak Santander, od dawna jest modne, gdyż zapewnia schronienie przed panującymi na południu upałami. W lipcu i sierpniu zawsze mnóstwo tu wczasowiczów. Choć San Sebastian robi wszystko, by być bardzo szykownym letniskiem, jest zbyt sielankowe, by konkurować z południem Francji, co zresztą wychodzi kurortowi na dobre. Miasteczko, usytuowane nad głęboką zatoką La Concha i otoczone przez niewysokie góry, wygląda naprawdę pięknie. Starówka stanowi jego wschodnią część, sięgającą zalesionych zboczy Monte Urgull, a nowsze dzielnice są rozmieszczone wzdłuż brzegów rzeki Urumea, wokół zatoki aż do podnóża Monte Igeldo, oraz na wzgórzach nad zatoką.

Przyjazd i informacja

Większość autobusów przybywa na Plaża Pio XII, oddaloną od centrum o 15 minut marszu wzdłuż rzeki. Autobusy zPasajes i Astigarraga przyjeżdżają na Alameda del Boulevard, a z Hondarribii – na Plaża de Gipuzkoa. Dworzec kolejowy znajduje się po przeciwnej stronie rzeki Urumea, przy Paseo de Francia, ale pociągi lokalne z Hendaia i Bilbao przez Zarautz i Zumaia (karty InterRail nie akceptowane) wjeżdżają na osobny dworzec przy c/Easo.

Ilirismo (pn.-sb. 8.00-20.00, nd. 10.00-13.00; sb. po południu poza sezonem nieczynne) mieści się przy c/Reina Regente w Teatro Victoria Eugenia. Bardzo użyteczne, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę ilość materiałów informacyjnych, jest biuro turystyczne rządu Baskonii (pn.-pt. 9.30-13.30 i 15.30-18.30, sb. 9.00-13.30 i 15.30-18.30; VII i VIII nd. 9.30-13.30) pod numerem 1 przy Paseo de los Fueros – głównej przecznicy Avenida de la Libertad.

San Sebastian to swego rodzaju centrum turystyki regionu. Viajes TIVE, c/Tomas Gros 3 (o943/276934), czyli młodzieżowa/studencka agencja turystyczna, prowadzi sprzedaż biletów na autobusy międzynarodowe oraz zniżkowych biletów lotniczych. Wydaje również karty ISIC bez niepotrzebnych utrudnień (wystarczy jakikolwiek list wyglądający na oficjalny i dwa zdjęcia). Inną dobrą agencją turystycznąjest YiajesAran, c/Elcano 1 (tel.943/ 429009). Książek podróżniczych, map (nie tylko regionalnych) oraz książek o Kraju Basków, najlepiej szukać w księgarni Graphos na rogu Alameda del Boulevard i c/Mayor. Warte polecenia są też księgarnie Bilintx1 c/Esterlines 10; Dr. Camino, c/31 de Agosto 32-36, i niedawno otwarta Koldo Mittelena, Urdaneta 9 (tel.943/482750).

Noclegi

Miejsca noclegowe, choć liczne, w sezonie mogą być drogie i trudno osiągalne. W lipcu i w sierpniu oraz podczas wrześniowego festiwalu filmowego poszukiwania pokoju trzeba rozpocząć wcześnie rano. Nie ma dużej różnicy pomiędzy stawkami w najtańszych hotelach na terenie parte vieja (stara dzielnica) a pozostałą częścią miasta. Nieco droższe są tylko liostales przy Alameda del Boulevard. Często łatwiej znaleźć nocleg w rejonie katedry (centro) przy c/Easo, c/San Martin, c/Fuenterrabia, czy gwarnej c/San Barto-lome, względnie na drugim brzegu rzeki w Gros, za głównym dworcem kolejowym w Egia, albo w nowej części miasta, Amara Nuevo, po drodze do kompleksu sportowego Anoeta. Mimo że Turismo zdecydowanie doradza licencjonowane hotele i domy gościnne, warto popytać w barach o nieoficjalne kwatery prywatne.

Miasto – San Sebastian

Parte vieja (starówka) to najciekawsza część miasta-ciasne i gwarne uliczki, na których wieczorami gromadzą się tłumy, by powłóczyć się po licznych barach i sklepikach i popróbować mięczaków kupowanych od ulicznych handlarzy przy przystani rybackiej.

W tej części San Sebastian znajdują się jego najważniejsze zabytki – piękna barokowa fasada XVIII-wiecznego kościoła Santa Maria i cechujący się bardziej powściągliwą elegancją gotycki kościół San Vicente z XVI wieku. Centralną część starej dzielnicy zajmuje La Plaża de la Constitución (dla mieszkańców po prostu „Consti”). Numery na balkonach domów wokół placu pochodzą z czasów, gdy odbywały się na nim korri-dy. W bok od c/31 de Agosto (jedyna ulica, która przetrwała pożar z 31 sierpnia 1813 r.) za San Vicente, znajduje się wspaniałe Museo de San Telnio (wt.-sb. 9.30-13.30 i 16.00-19.00; nd. i fieslas 10.00-14.00). Jego zbiory, zgromadzone w krużgankach starego klasztoru, obejmują wystawę etnograficzną o Baskach (na pierwszym piętrze) oraz największą w Baskonii kolekcję kamieni nagrobnych. Odbywają się tu regularne wystawy współczesnych malarzy baskijskich. Kaplicę klasztorną (codz. 16.00-18.00) zdobią liczne freski Josego Serta przedstawiające życie Basków. Na tym samym placu, niedaleko bocznego wejścia do muzeum, mieści się najstarsza firma gastronomiczna w mieście, Artesana.

Za placem wznosi się Monte Urgull, której zbocza pokrywa sieć krętych ścieżek. Z miejsca na szczycie góry, w którym stoi olbrzymia figura Chrystusa, rozciągają się wspaniałe widoki na morze, zatokę i miasto. W drodze powrotnej na dół można wstąpić do zlokalizowanego na przystani Akwarium (10.00-13.30 i 15.30-19.30; latem do

20.00). Zwiedzający mają okazję zobaczyć tu szkielet schwytanego w ubiegłym wieku wieloryba, a także poznać bogatą historię żeglarstwa Basków (tylko ryb tam niewiele). Z Akwarium sąsiaduje Museo Naval (poi. VI-poł. IX pn.-sb. 10.00-13.30 i 17.00-20.30, nd. 11.00-14.00; poł. IX-poł. VI wt.-sb. 10.00-13.30 i 16.00-19.30), które przy pomocy filmów wideo oraz wystaw prezentuje tradycję i historię baskijskiego rybołówstwa.

Świetna panorama zatoki rozciąga się ze szczytu Monte Igeldo – autobus z napisem „Igeldo” kursuje z Alameda del Boulevard; można też dojść do podnóża góry przy klubie tenisowym, skąd na szczyt wjeżdża kolejka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *