Teruel

Stolica prowincji, TERUEL, to w zasadzie miasteczko handlowe utrzymujące się ze swoich rozrzuconych wszędzie i słabo zaludnionych terenów rolniczych. Trudno byłoby przesadzić, mówiąc o zacofaniu tego zakątka Aragonii. Prowadzone niedawno badania wykazały, że jest to jedyny region w Hiszpanii, gdzie liczba zgonów przewyższa liczbę narodzin. Teren jest wysoko położony i zimy są tu najchłodniejsze w kraju. Jeżeli ktoś lubi zabite deskami wioski ze średniowiecznymi surowymi budowlami, to powinien natychmiast tu przyjechać.

Przyjazd, informacja i nocleg

Będąc w Teruel, nie odczuwa się jego miejskości, choć ma ono przecież status stolicy; wrażenie to potęguje dodatkowo rozdział starówki od nowego miasta. Niemniej jednak znaleźć tu można wszystko, co potrzebne turyście. Odchodzą stąd pociągi do Saragossy i Walencji; można też uzyskać stąd połączenia autobusowe do większości miejscowości na terenie prowincji. Zarówno dworzec kolejowy, jak i autobusowy znajdują się blisko centrum. Z dworca kolejowego wystarczy po przekroczeniu obwodnicy centrum kierować się na północ, idąc wzdłuż c/Nueva; z dworca autobusowego natomiast należy przejść kawałek wzdłuż obwodnicy w kierunku na północ, a następnie skręcić w pierwszą poprzeczną w lewo, by dojść do Plaża Juderia.

W starej części miasta wręcz niemożliwym jest zgubić się. Znalezienie drogi w którymkolwiek kierunku ułatwiają niewielkie rozmiary starówki. Centralnym punktem miasta jest Plaża del Torico (na niektórych mapach oznaczana jako Plaża Carlos Castel); nieco na południe od niej, przy c/Tomas Nogues 1, znajduje się oddział Turismo (wt.-sb. 9.00-13.00 i 17.00-19.00; nd. 9.30-13.00).

Noclegi

Znalezienie pokoju raczej nie stanowi trudności, należy jednak pamiętać, że w czasie gdy odbywa się Fiesta Vaquilla del Angel (początek lipca) nie da się tu wcisnąć przysłowiowej igły, do tego stopnia, że część znużonych przybyszów szuka sobie miejsca na nocleg w parku nie opodal dworca kolejowego.

Hostal Alcazaba, c/El Tozal 34 (tel.978/610761) Dobrze utrzymane pokoje, na dole restauracja.

Hostal Aragón, c/Santa Maria 4 (tel.978/601387). Niewielkie, ale wygodne pokoje; jest też kilka trzy-i czteroosobowych.

Hostal Continental, c/J uan Perez 5 (tel.978/602317). Jeśli nie uda się dostać noclegu w Hostal Aragón, do konkurencji jest bardzo blisko (to tuż za rogiem ulicy). Podobny standard pokojów, ale nieco wyższe ceny.

Parador de Teruel, 2 km za miastem przy drodze do Saragossy (tel.978/601800; faks 608612). Nowoczesna architektura, hotel położony na zalesionym wzgórzu, skąd roztacza się widok na miasto i wieże.

Hotel Reina Cristina, Paseo del Óvalo 1 (tel.978/606860; faks 605363). Atrakcyjny hotel z wyśmienita restauracją, położony przy Torre del Salvador.

Fonda El Tozal, c/Rincón 5 (tel.978/601022). Fonda o długiej tradycji. Jest tu nienagannie czysto, ale też i mało przytulnie.

Miasto

Teruel jest miłe i nadzwyczaj dostojne. Jest tu trochę przepięknej architektury mudeja-rowej. Podobnie jak Saragossa, było to ważne miasto w czasach Maurów. Po przejęciu Teruel przez Alfonsa II w 1171 r. pozostała tu znaczna liczba muzułmanów i Żydów. Mudejarowe wieże, wzniesione przez mauretańskich rzemieślników w trzech następnych stuleciach, widać już z daleka. Tych wież i bajecznego sufitu mudejar w katedrze nie można nie obejrzeć. Zabytkowa część Teruel, El Casco Histórico, wznosi się na wzgórzu nad rzeką Turia. Pogmatwana sieć ulic otoczonych fragmentami murów jest połączona wiaduktem z nowoczesną dzielnicą na południu. Na północ prowadzi elegancki, smukły XVI-wieczny akwedukt Los Arcos, wspaniały przykład monumentalnej architektury.

Kiedy przybywa się pociągiem, widać La Escalinata, czyli schody zdobione cegłami, kafelkami i wieżyczkami – przejaw czystego stylu świeckiego mudejar. Od szczytu schodów biegnie c/El Salvador, zdążając do Torre del Salvador, najpiękniejszej z czterech miejskich wież mudejarowych, jedynej, na szczyt której wspinać się mogą zwiedzający (latem codziennie 10.00-14.00 i 17.00-19.00; zimą tylko sb. i nd.; 200 ptas). Pokryta jest ona wzorzystymi barwnymi azulejos, co daje niesamowite wrażenie, efekt ten zresztą powtórzono w przypadku nieco skromniejszej, siostrzanej wieży San Martin, do której prowadzi c/de los Amantes (trzecia w lewo od c/El Salvador na rogu Plaża Carlos Castell). Wspólną cechą wszystkich tych wież jest to, że są oddzielone od głównej bryły kościoła. Zapewne inspiracją były wolno stojące minarety.

Catedral, zbudowana w XII w. i umiejętnie przekształcana w ciągu następnych lat, posiada także piękną mudejarową wieżę. Wieża ma romańskie okna i zakończenie łączące elementy renesansowe i mudejar. We wnętrzu dominują bardziej typowe wzory gotyckie i mauretańskie. Na pierwszy rzut oka wydaje się ono nieciekawe, wyjątek stanowi renesansowe relablo. Schody na górę, przy drzwiach, prowadzą do przełącznika, który po wrzuceniu monety oświetla bajeczny sufit artesonado. Został on wykonany w latach 1260-1314 przez mauretańskich rzemieślników i stanowi fascynującą mieszaninę geometrycznych motywów sztuki islamu i średniowiecznych malowideł obrazujących życie dworskie.

Tuż obok katedry znajduje się XVI-wieczny Palacio Episcopal, który jest siedzibą Muzeum Diecezjalnego (pn.-sb. 10.00-14.00; 150 ptas). Wewnątrz warto przyjrzeć się Cnlrnrio, przepięknej, drewnianej rzeźbie, przedstawiającej Jezusa (figurze brakuje rąk), Św. Józefa i Dziewicę Maryję. Rzeźba ta została wykonana w XV wieku, lecz przez wicie lat nikt nie wiedział ojej istnieniu, aż do 1946 roku, kiedy to odkryto ją za ścianą kościoła w Sarrón. Godna uwagi jest też Arbol de la Vida, pełna wyrazu figura z kości słoniowej przedstawiająca Chrystusa.

Zaledwie kilka domów dzieli muzeum od stanowiącego centrum starówki Plaża del Torico (zwanego też Plaża Carlos Casteli), otoczonego trzema modernistycznymi w stylu budynkami. Niedaleko, na innym ładnym placu, znajduje się kościół San Petlro, też z wieżą w stylu mudejar. Jego sława jednak wynika z obecności Mausoleo de los Amantes (wt.-sb. 10.00-14.00 i 17.00-19.30; nd. 10.00-14.00; 50 ptas), kaplicy, w której znajduje się alabastrowy grobowiec Kochanków z Teruel, Izabeli de Segura i Juana Diego Martineza de Marcillo. Para ta weszła do historii dzięki XIII-wiecznej opowieści o nieszczęśliwej miłości. Opowieść głosi, że rodzina ukochanej kazała Diegowi wyjechać i wrócić z majątkiem. Opuścił on Teruel na 5 lat, by po powrocie dowiedzieć się, że Izabela tego właśnie dnia ma wyjść za mąż. Poprosił ją o ostatni pocałunek, ale spotkała go odmowa, więc z rozpaczy wyzionął ducha. Izabela urządziła mu pogrzeb, ucałowała, po czym, by nie być gorszą, zmarła w ramionach martwego kochanka. W 1955 r. ich ciała ekshumowano. Obecnie leżą oświetlone i wystawione na widok publiczny -dość makabryczny, jednakże akurat to miejsce upodobali sobie nowożeńcy i tu pielgrzymują po błogosławieństwo kochanków złączonych aż po grób.

Turyści planujący zwiedzanie okolicy powinni wybrać się do Museo Provincial (wt.-pt. 10.00-14.00 i 17.00-19.00; sb.-nd. 10.00-14.00), blisko katedry. Wśród eksponatów znajdują się obiekty prezentujące miejscowy folklor i tradycyjne życie na wsi.

Gastronomia

Najwięcej dobrych lokali w Teruel można znaleźć we wschodniej części starego miasta; skupiają się one przy Plaża Juderia i ulicach c/Bartmole Esteban, c/Abadia oraz c/San Esteban (pierwsza ulica wiodąca od dworca autobusowego w stronę starówki).

La Menta, c/Bartolome Esteban, za Mausoleo cle los Amantes (zamkn. nd., ostatni tydzień lipca i 1-14.VIII). Najbardziej ekskluzywna restauracja wmieście, droga (dania w cenie powyżej 1200 ptas), lecz znakomita „na odrobinę luksusu” w południowej Aragonii.

Mcsón Óvalo, Paseo del Ovalo 2 (zamkn. pn. i 8-281). Bardzo popularny mesón ze smacznymi posiłkami (dania z pstrąga są wyśmienite) i niedrogi (menu 1300 ptas). Między dworcem kolejowym a San Salvador.

La Parilla, c/San Esteban 2. Dobra restauracja z grillem.

Bar La Plata, c/Amantes 7. Bar tapas z regionalnymi potrawami, usytuowany przy ulicy biegnącej od Plaża del Torico do ratusza.

Los Porches, Plaza del Torico. Nowo powstały i uczęszczany bar tapas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *