Canfranc-Estación

Odkąd koleje francuskie przestały utrzymywać swoją część linii przez Pireneje, miejscowość CANFRANC-ESTACIÓN, 30 km na północ od Jaca, potrzebna jest komu jak dziura w moście. Stacja kolejowa, hotel, poczta i posterunek policji tworzą zaplecze turystyczne akurat w miejscu, gdzie linia kolejowa raptownie się urywa. Raz na jakiś czas pojawiają się propozycje wznowienia tej linii, wysuwane głównie przez przeciwników tunelu samochodowego w Somport, ale warunkiem realizacji tego zamierzenia jest uzgodnienie przez Francuzów i Hiszpanów zasad podziału zysków z ośrodków narciarskich po obu stronach granicy. Niższe ceny po stronie hiszpańskiej wpłynęły na zamknięcie tej linii w 1970 r. oraz spowodowały oskarżenia Francuzów o pozorne działania antyspekulacyjne po stronie hiszpańskiej.

Wioska ta istnieje tylko po to, by przyciągać przejeżdżających turystów (głównie z Francji) i dlatego jest wyposażona w sklepy z pamiątkami i hotele. Podróż pociągiem w górę doliny jest wystarczająco ciekawym przeżyciem, by przyjechać tu na wycieczkę z Jaca, nawet gdy nie chce się jechać dalej do Francji. Dla tych, którzy chcieliby przenocować, przeznaczone są: Hostal Ccisa Marraco, c/Fernando el Católico 31 (tel.974/373005), i Hotel Ara, c/Fernando el Católico 1 (tel.974/373028). 5 km na północ, przy drodze do Candanchu znajduje się czynny tylko latem kemping. Casa Flores, obok Casa Marraco, oferuje niedrogie i smaczne posiłki.

Mimo że komunikacja kolejowa z Francją została zerwana z opisanych wyżej powodów, jednak kursują w tym kierunku autobusy. Dwa razy dziennie odjeżdżają autobusy La Oscense oraz autobus francuski. Z Francji przyjeżdżają autobusy z Oloron o 9.35, 12.39 i 16.18, co umożliwia pasażerom przesiadkę do pociągu do Jaca. Więcej informacji udziela Turismo w Canfranc (pn.-pt. 9.00-14.00 i 16.00-20.00; sb. 10.00-14.00 i 16.00-19.00; nd. 10.00-14.00) na drodze do Jaca.

NARTY W ARAGONII

Na obszarze Pirenejów aragońskich znajduje się co najmniej sześć ośrodków narciarskich, z czego większość – w tym gospodarz Zimowej Olimpiady Uniwersyteckiej w 1982 roku – jest znakomicie wyposażona. Zdarza się, że imprezy organizowane przez biura podróży (do kupienia w każdym Turismo w północnej Hiszpanii) są tańsze niż samodzielna wyprawa. Hiszpańska Organizacja Turystyczna wydaje specjalne informatory dla narciarzy, a broszury z bardziej dokładnymi informacjami można znaleźć w biurach turystycznych Saragossy, Huesca i Jaca. Warto je przejrzeć i – jeśli wybierze się swój cel – zatelefonować, by poznać warunki i zarezerwować nocleg (to ostatnie jest istotne w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku).

Chyba najlepszym miejscem na zimowy wypoczynek, a w każdym razie dostarczającym najbardziej urozmaiconych rozrywek, jest podwójny kurort ASTUN-CANDANCHU, na północ od Canfranc (kursują tam autobusy z Jaca). Oba ośrodki – Astun powstało niedawno, Candanchu ma ugruntowaną pozycję – leżą tylko 08 km od siebie, można więc między nimi lawirować. Astun jest bardzo dobrze zagospodarowane, rzadko zatłoczone i posiada wiele (na ogół nowego) sprzętu do wynajęcia po przystępnych cenach. Jedynym hotelem w Candanchu oferującym tanie pokoje jest Hostal Somport, Ctra de Francia 198 (tel.974/373009), pokoje z łazienkami), podczas gdy w Tobazo, Ctra de Francia (tel.974/37312; faks 373125) iw Candanchu, Ctra de Francia (tel.974/373025; fax 373050) ceny są bardziej typowe dla tego kurortu. W Astun natomiast jest kilka tanich albcrgucs: dobrze oceniany ElAguila (tel.974/373291; (D)i Valle del Aragón (tel.974/373222; (D), oba czynne przez cały rok. Dopełniają one ofertę reszty istniejących tutaj drogich hoteli.

Inne godne polecenia ośrodki sportów zimowych w Aragonii to m. in. Sallent De Gallego, na wschód od Jaca (autobusy z Sabinango przez Biescas) oraz Cerler, w pobliżu Benasque.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *