Costa Vasca

Tak szosa, jak linia kolejowa na zachód od San Sebastian biegną najpierw w głąb lądu, a następnie wzdłuż rzeki Oria w stronę wybrzeża w Zarautz. Po drodze mija się ładną wioskę rybacką Orio u ujścia rzeki. Za Zarautz wybrzeże Costa Vasca staje się coraz wspanialsze – skaliste i dzikie, z długimi odcinkami szosy biegnącej nad krawędzią skał – przez całą drogę do Bilbao. Niektóre autobusy jadą na tym odcinku autostradą, ale nawet gdy nie planuje się postoju (a wiele malowniczych wiosek aż się o to prosi), warto pojechać starą drogą ze względu na piękne widoki. Im dalej, tym spotykane miejscowości są mniej rozwinięte pod względem turystycznym.

Zarautz

Samo Zarautz z pewnością nie jest najbardziej atrakcyjną miejscowością na wybrzeżu. Przeznaczone na modny kurort, od razu zostało zabudowane mnóstwem hoteli i drogich kawiarni, tłoczących się między ruchliwą ulicą a pełną ścisku plażą, popularną wśród surfingowców. Miejscowość i okolice (a w mniejszym stopniu i inne nadbrzeżne miejscowości w stronę Bizkaia) słyną z produkcji txakoli – mocnego, wytrawnego białego wina. Od tego miejsca wzdłuż całego wybrzeża aż po Getarię, zbocza gór pokrywają winnice.

Informacje praktyczne

Dobrze zaopatrzone biuro Hirismo przy ruchliwej c/Nafarroa (pn.-sb. 9.00-13.30 i 16.00-20.00) udziela wszelkich informacji na temat noclegów. Jedną z najlepszych kwater jest duże i zlokalizowane blisko centrum, ponad kempingiem Talai-Mendi, agroturismo Agerre-Goikoa (tel.943/833248). Przez cały rok czynne jest schronisko młodzieżowe MonteAlberlia, Sant Inazio 25 (tel.943/132910; faks 130006), przy drodze wyjazdowej z miasta w stronę Megas. Zarautz posiada dwa kempingi: położony na szczycie dominującego nad plażą klifu Gran Camping Zarauz (tel.943/831238; dojazd z miasta starą drogą w kierunku San Sebastian, a następnie w oznakowany skręt w lewo pod górę) i tańszy Talai-Mendi (tel.943/830042), bardzo blisko plaży, ale czynny tylko od końca lipca do połowy września.

Getaria

Pięć kilometrów dalej leży GETARIA, maleńki port rybacki, zasłonięty przez garbatą wysepkę El Ratón („mysz”). Jest to miejscowość historyczna, jedna z najstarszych na wybrzeżu, w której zachował się wspaniały XIV-wieczny kościół San Salvador z ołtarzem umieszczonym wysoko ponad głowami wiernych. W 1487 roku w wiosce urodzi! się Juan Sebastian Elcano, pierwszy żeglarz, który opłynął świat. Jego statek był jedynym z floty Magellana, jaki powrócił z wyprawy. Co cztery lata podczas fiesty 6 sierpnia w wiosce odgrywana jest scena odtwarzając to wydarzenie. Warto odwiedzić bar Mayflower przy przystani, by zobaczyć zajmującą całe ściany mapę żeglarską wybrzeża Baskonii. Jest tu też mała, ale bardzo ciekawa galeria grafik olejnych miejscowego malarza nazwiskiem Elorza.

Informacje praktyczne

Getaria posiada niewielkie, czynne tylko latem Hirismo, Aldamar Parkea 2 (pot. VII-poł. IX pn. 15.00-21.00, śr. 11.15-13.15 i 15.00-21.00, czw.-nd. 10.15-14.15 i 15.00-21.00; tel.943/140957); jeśli jest zamknięte, trzeba skorzystać z usług Turismo w Zarautz.

W kuszących restauracjach rybnych warto sprawdzić ceny przed przystąpieniem do konsumpcji-wiele z nich jest bardzo drogich. Noclegi oferują: Pcnsión Getariano, c/Errieta Kalea 3 (tel.943/140567), i trzy trochę tańsze agroturismo, na wzgórzach o kilka kilometrów w kierunku Meagasu.

Zumaia, Azpeitia i okolice

Im bliżej ZUMAIA, tym linia brzegowa staje się bardziej postrzępiona. Zumaia na pierwszy rzut oka wygląda na ośrodek przemysłowy, ale ma ładne centrum i ciekawe domy nad brzegiem wzdłuż ujścia rzeki Urola. Fiesta odbywa się w Zumaia na początku lipca, i jest jedną z najbardziej żywiołowych w regionie. Towarzyszą jej baskijskie dyscypliny sportowe i tańce, a ponadto na plażę wypuszcza się woły dla sprawdzenia temperamentu młodzieży.

Zumaia posiada dwie zupełnie różne plaże. Jedna, oddzielona od miasta wzgórzem, to duża płachta szarego piasku otoczona nadzwyczajnymi, stromymi klifami ułożonych warstwowo skał łupkowych. W klifach są naturalne kanały, dzięki którym tworzą się wysokie fale – idealne do uprawiania surfingu. Grzbietami skał biegną na zachód ścieżki widokowe. Druga plaża, nad rzeką, naprzeciwko portu, jest żółta i płaska, osłonięta niewielkim laskiem sosnowym. Na drodze za laskiem znajduje się Villa Zuloaga (6 VI-15 IX; śr.-nd. 16.00-20.00; 400 ptas), dawny dom baskijskiego malarza Ignacia Zuloagi, mieszczący małe muzeum sztuki.

Hirismo znajduje się przy rynku (pn. 16.00-19.30, wt.-sb. 10.00-13.30 i 16.00-19.30), gdzie znajdzie się także jedyne miejsce oferujące noclegi, czyli Bar Tomas; jeśli nawet wszystkie pokoje są zajęte, właściciel bez większego problemu potrafi zorganizować nocleg w domu prywatnym.

W głębi lądu, o kilometr za Zumaia, niedaleko miasteczka AZPEITIA znajduje się imponująca barokowa bazylika Loyoli (codz. 8.30-14.00 i 15.00-21.00), z piękną rotunda i marmurowym wystrojem. Wybudowana w XVIII wieku ku czci św. Ignacego Loyoli, założyciela Towarzystwa Jezusowego, jest celem licznych pielgrzymek.

Niedaleko na północ od Azpeitia leży miasteczko ZESTOA, znane z wielu źródeł termalnych i mineralnych. Prawie przy głównej drodze (Carretera Provincial) stoi Gran Hotel Balneario Cestona (tel.943/147140; faks 147140).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *