Okolice Benasque

Benasque w Valle del Esera przyciąga zaawansowanych alpinistów, gdyż nad miasteczkiem, już poza zasięgiem wzroku, wznoszą się dwa najwyższe szczyty Pirenejów – Aneto (3404 m) i Posets (3371 m). Do miasteczka najłatwiej jest dotrzeć z Huesca lub z Barbastro, autobusem kursującym codziennie, który wyjeżdża z Huesca o 10.00, w Barbastro jest o 10.50, a do Benasque dociera o 13.00.

Dalej na zachód od Benasque znajduje się Valle de Gistau (na drodze z Castejón de Sos), dolina, która powinna zachwycić turystów uciekających od cywilizacji.

W Castejón de Sós są trzy hostales położone przy c/El Real, albergue Pajaro Loco (tel.974/553003) i kemping (tel.974/553456; IV-IX) przy drodze do Benasque.

Benasgue i górskie szczyty

BENASQUE, otoczone przez pola na szerokiej połaci Valle del Esera, można by uznać za zniszczone, gdyby je pamiętać sprzed dziesięciu lat. W przeciwnym razie jawi się ono jako miły turystyczny ośrodek, w którym są nowoczesne udogodnienia oraz zabytkowe kamienne domy, z których część w XVII w. pełniła rolę letnich rezydencji aragońskiej szlachty. Jest to dobre miejsce na wypoczynek przed lub po trudach wspinaczki na okoliczne szczyty. Najtańsze noclegi oferują tu: Casa Bardanca, c/las Plazas 6 (tel.974/551360), gdzie znaleźć można przytulne pokoje na piętrze nad barem, Fonda Barrabes, cl Mayor 5 (tel.974/551654), dość zaniedbana, ale za to ze wspaniałym widokiem na szczyty gór. Casa Gabós, c/El Castillo (tel.974/551275) położona jest bardzo zacisznie w bocznej uliczce, i ma w ofercie zarówno duże apartamenty z kuchnią, jak też i samodzielne pokoje z łazienkami lub bez. Nieco większy komfort zapewnia Hotel Aneto, Ctra de Anciles (tel.974/551061; faks 551509), z własnym basenem, kortami tenisowymi, salą gimnastyczną i sauną, a także Hotel Avenida przy Avda de los Tilos (tel.974/ 551126; faks 551515), który ma swój własny styl i charakter, ale jest też chyba najdroższym hotelem w okolicy.

Konkurencja między barami i restauracjami oznacza, że wszędzie można znaleźć menu w cenie 900-1200 ptas. Można wypróbować jedną z dwóch comedores – Salvaguardia przy ulicy San Marcial 3, lub Bardanca przy c/las Plazas 6. Niezłym miejscem, do którego śmiało można się udać, jest Les Arkades. Jest to położone w wiekowej kamienicy patio, dzielone pospołu przez creperię, czyli piwiarnię, i nieco od niej droższy comedor, serwujący smaczne dania kuchni aragońskiej.

Szlaki wokół Benasque

Benasque przyciąga zapalonych alpinistów i wędrowców, którzy zazwyczaj pragną zdobyć szczyty Aneto i Posets. Mogą tego dokonać tylko doświadczeni, gdyż podejścia wymagają posiadania raków, czekanów i lin, a także kasków do ochrony głowy przed spadającymi kamieniami.

Przypadkowi turyści również mają tu co robić. Górski klub Aragonii oznaczył wiele niebiesko-białych i żółto-białych szlaków pequeńo recorrido (PR), które są też naniesione na mapy w przewodniku wydawanym przez ten klub (przewodniki sprzedają w okolicy). Szlaki do okolicznych wiosek i do wszystkich trzech schronisk na tym obszarze są tak zaplanowane, żeby jeśli tylko to możliwe, omijać szosy.

Viadós i Valle de Gistau

Benasque, z turystycznym zapleczem i wielością szlaków, jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania najciekawszych zakątków hiszpańskich Pirenejów. Szlakiem o średnim stopniu trudności jest GR11 na wschód do Aigues Tortes w Katalonii (półtora dnia, konieczny namiot, póki nie zostanie ukończona budowa schroniska w Llausets). Można też pójść tym samym szlakiem na zachód wokół masywu Posets, co zajmie dwa dni. Na tej trasie namiot nie jest potrzebny, gdyż po drodze dochodzi się do schronisk w Estós (4 godz. od Benasque) i Viadós (9 godz. od Benasque). Z Viadós można wybrać się do Bielsa (1 dzień) na wschodnim krańcu Parku Narodowego Ordesa, gdzie jest parador (Parador de Monte Perdido; tel.974/501011; faks 501188) i kilka hostales, albo zejść szlakiem do wiosek w Valle de Gistau.

Valle de Gistau

Wioski na terenie Valle de Gistau łączy gęsta sieć szlaków. Największą z tych miejscowości jest PLAN. Są tu sklepy, Turismo i dwie casas rurales (typowe zakwaterowanie na tym obszarze): Casa Mur (tel.974/506123), Casa Ruche (tel.974/506072) i Casa Buisan (tel.974/506051) przy Plaza Mayor. Nowy szlak GR19, biegnący doliną na zachód, prowadzi przez SIN, w którym jest albergue (tel.974/506212), i dalej do Salinas i Lafortunada.

Natomiast szlak PR z Sin prowadzi do SARAVILLO, przy końcu doliny. Znajduje się tam duży kemping, Los Vives (tel.974/506171; VI-IX) i casa rural, Casa Cazcarreta (tel.974/ 506273). Jest to też wyjściowy etap wycieczek w pięknie ukształtowane góry na południu oraz do jezior i schronisk na terenie Circo de Armena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *