Podróż do Hiszpanii

Jedyne bezpośrednie połączenie lotnicze z Polski do Hiszpanii oferuje LOT. Z Warszawy do Madrytu samoloty kursują raz w tygodniu, podróż zajmuje 3,5 godziny a ceny biletów w obie strony wg taryfy oficjalnej kształtują się następująco: bilet typu APEX (ważny 1 miesiąc, określona data wyjazdu i powrotu, wykupiony nie wcześniej niż 7 dni przed odlotem) kosztuje ok. 1800 zł, bilet typu PEX 3-miesięczny – 2300 zł, a bilet 3-miesięczny otwarty – 2900 zł. Warto zaznaczyć, że na wiosnę 1997 roku LOT wprowadził specjalną ofertę promocyjną: bilet w obie strony typu APEX można kupić za 1300 zł, ale warunkiem jest wykupienie biletu w momencie rezerwacji. Podobna oferta dotyczy też podróży z Warszawy do Madrytu lub Barcelony (z przesiadką we Frankfurcie) samolotami LOT-u i hiszpańskich linii Iberia. Bilet typu Apex w obie strony kosztuje w tym wypadku około 1400 zł. Obie oferty mają być aktualne do odwołania, pozostaje więc tylko mieć nadzieję, że będą obowiązywać również w sezonie letnim.

Wśród innych linii lotniczych na początku 1997 r. ceny promocyjne na trasach z Warszawy do Madrytu oferowały między innymi linie czeskie, z przesiadką w Pradze (ok. 1100 zł za bilet 3-miesięczny otwarty), i węgierskie, z przesiadką w Budapeszcie (1200 zł).

Podróż pociągiem z Polski do Hiszpanii może okazać się nieco kłopotliwa, ponieważ nie istnieje bezpośrednie połączenie. Najkrótsze połączenie pośrednie z Warszawy do Madrytu wymaga przesiadek w Brukseli i Paryżu. Z Warszawy do Brukseli pociąg odjeżdża codziennie o 19.35; do Madrytu dociera się o 8.50 rano po około 40 godzinach jazdy. Bilet 2 klasy w jedną stronę ważny jest przez miesiąc i kosztuje 890 zł. Przy tak wysokiej cenie lepiej opłaci się wykupić jeden z międzynarodowych biletów zniżkowych, pozwalających na swobodne przemieszczanie się koleją po różnych częściach Europy.

Ci, którzy zamierzają dużo podróżować pociągiem po Europie, powinni zaopatrzyć się w broszurę Thomas Cook European Timetable, w której zamieszczono kompletne rozkłady jazdy, z wyszczególnieniem, do jakich pociągów trzeba kupować dopłaty i gdzie konieczna jest rezerwacja. Książka uaktualniana jest co miesiąc i dostępna we wszystkich agencjach Thomasa Cooka na całym świecie.

Oferta Inter Rail-26 skierowana jest do ludzi, którzy nie ukończyli 26. roku życia.

– bilet na 1 strefę (obejmuje od 3 do 7 krajów) – ważny 15 dni – kosztuje 160 ECU (bilet na strefę D, obejmujący Europę Środkową i Wschodnią, kosztuje 126 ECU)

– bilet na dwie dowolnie wybrane strefy – ważny 1 miesiąc – kosztuje 195 ECU

– bilet na 3 dowolnie wybrane strefy – ważny 1 miesiąc – kosztuje 224 ECU

– bilet global-na wszystkie 7 stref – ważny 1 miesiąc – kosztuje 252 ECU 100 ECU =350 zł

Kraje europejskie dzielą się na 7 stref:

Strefa A – Wielka Brytania, Irlandia Północna, Republika Irlandii

Strefa B – Finlandia, Norwegia, Szwecja

Strefa C – Austria, Dania, Niemcy, Szwajcaria

Strefa D – Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry

Strefa E – Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg

Strefa F- Hiszpania, Portugalia, Maroko

Strefa G – Grecja, Słowenia, Turcja, Włochy oraz połączenie promowe Brindisl-Patras

Inter Rail-26 (IR-26) pozwala na odbycie – w ramach okresu ważności – dowolnej liczby przejazdów w wagonach 2 klasy po terytorium wybranych stref.

Dopłaty do pociągów kwalifikowanych oraz opłaty za miejsca do leżenia pobierane są w pełnej wysokości.

Na przejazd po terytorium państwa, którego przedsiębiorstwo kolejowe wydało bilet, i przy przejazdach tranzytowych między nie graniczącymi ze sobą strefami posiadaczowi biletu IR-26 przysługuje ulga 50% od taryfy międzynarodowej.

Jeżeli ktoś ma bilet IR-26 na strefę D, podróż od miejsca zamieszkania do granicy Polski odbywa za darmo.

Dodatkowymi korzyściami z posiadania biletów IR-26 są zniżki przy przejazdach liniami prywatnych, regionalnych kolei i towarzystw żeglugowych (a także zniżki przy zwiedzaniu Muzeum Figur Woskowych w Paryżu oraz regionalnych muzeów kolejnictwa).

Oprócz tego w okresie od 1 X do 31 III, czyli poza sezonem turystycznym, koleje wspólnoty Inter Rail wprowadziły dodatkową zniżkę: w przypadku wspólnego przejazdu dwóch osób na podstawie biletu IR-26, bilet drugiej osoby sprzedawany jest z ulgą 50% od normalnie obowiązującej ceny.

ZNIŻKOWE BILETY KOLEJOWE

Dzieci do lat 10 mają 50% zniżki. Osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, mogą korzystać z młodzieżowych biletów BIJ (Billetes International de Jeuenesse), w Polsce znanych jako bilety Wasteels, a w innych krajach Eurotrain lub Route 26. Bilet Wasteels jest ważny dwa miesiące, umożliwia przejazd na dowolnej trasie na terenie Europy i Maroka oraz podróżowanie niemal wszystkimi promami. Liczba i czas trwania postojów dowolne (ale tylko na stacjach pomiędzy zaznaczonymi na bilecie dwoma miastami w dwóch rożnych państwach). Zniżka wynosi do 40%. Bilety można nabyć w kasach międzynarodowych na dworcach PKP, w biurach Wasteels oraz Orbisu. Biuro Wasteels w Polsce: 02-021 Warszawa, ul. Grójecka 17, tel.223492.

Bilety BIGT przeznaczone są dla osób pracujących za granicą, mających za granicą najbliższą rodzinę lub posiadających podwójne obywatelstwo. Zniżki podobne jak w przypadku Inter Rail-26.

W niektórych kasach międzynarodowych kupić można bilety Raił Europę Senior (RES), uprawniające osoby, które ukończyły 60 lat, do 30% ulgi przy zakupie biletów międzynarodowych wg taryfy TVC. Legitymacja kosztuje 15 ECU i ważna jest przez rok na większości kolei europejskich. Ulg w wysokości od 30 do 50% udzielają także niektóre koleje prywatne i towarzystwa żeglugowe. Posiadacze tych legitymacji muszą jednak uiszczać wszelkie opłaty dodatkowe (opłaty za miejscówkę, miejsce do leżenia) w normalnej wysokości.

Niemal dla każdego, bez limitu wieku, dostępny jest bilet Euro Domino. Można go kupić w kasach międzynarodowych PKP, kasach Wasteels i Polresu. Bilety Euro Domino ważne są miesiąc, ale podróż można odbyć w ciągu 3, 5 lub 10 wybranych dni danego miesiąca. Cena zależy od czasu podróży i od ilości wykupionych kuponów na poszczególne kraje. Bilet zachowuje ważność na terytorium wybranych krajów (na które wykupione są kupony), natomiast na liniach kolei w kraju zamieszkania podróżnego, na trasach dojazdu do stacji granicznej oraz na trasach kolei tranzytowych uprawnia do 25% zniżki od taryfy międzynarodowej TCV.

Bilety Euro Domino Junior dostępne są dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Pozwalają na podróże tylko wagonami 2 klasy, dzięki czemu są nieco tańsze. Chociaż nie każdy może sobie pozwolić na bilety Domino, ich zaletą jest dowolność poruszania się po wybranym kraju, a także brak dopłat za miejsca w pociągach kwalifikowanych (np. Eurocity).

Bilet Zoom to oferta dla małych grup podróżnych, liczących od 2 do 5 osób, przy czym wiek jednej z osób nie może przekraczać 16 lat. Grupa musi odbywać wspólnie przejazd od stacji wyjazdu do stacji przeznaczenia i z powrotem, korzystając po drodze z tego samego pociągu i tej samej klasy. Uczestnikom przysługuje wtedy zniżka w wysokości 25% od taryfy normalnej dla dorosłych osób oraz 50% zniżki dla osoby, która nie ukończyła 16 lat. Bilety Zoom nabyć można w kasach międzynarodowych PKP oraz kasach Polresu.

W Hiszpanii kolej działa bardzo sprawnie i dociera do wszystkich najważniejszych miejsc, dlatego taki bilet okazuje się korzystną inwestycją; trzeba być jednak przygotowanym na nieprzewidziane dopłaty na niektórych trasach, a także wziąć pod uwagę, że niektóre prywatne linie kolejowe nie honorują wymienionych wyżej biletów zniżkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *