Okolice Saragossy

Niewielu turystów poświęca więcej czasu na zwiedzanie miasteczek i zabytków wokół Saragossy. Nic w tym dziwnego, bo stąd już tylko krok do Pirenejów. Jednakże jadący
na południe smakosze win powinni skierować się na trasę ruta del vino biegnącą przez Carińena, a miłośnicy Goi – zajrzeć do klasztoru Aula Dei (wstęp tylko dla mężczyzn) i do Muel, gdzie są malowidła ścienne tego artysty.

Jeszcze dalej, na północny zachód od stolicy, wzdłuż granicy z Nawarrą ciągnie się pas długości ok. 90 km o nazwie Cinco Villas. Są to miejscowości niewiele większe od wiosek, położone w malowniczej okolicy, rzadko odwiedzanej przez obcych. Swój tytuł zawdzięczają Filipowi V, który w ten sposób nagrodził zasługi ich mieszkańców w wojnie sukcesyjnej (1701-1713). Najciekawsze z tej piątki jest wysunięte najdalej na północ miasteczko Sos Del Rey Católico, na drodze C127 w kierunku Pamplony.

Cartuja de Aula Dei

W Cartuja de Aula Dei, 12 km na północ od Saragossy, w 1774 r. Goya namalował cykl jedenastu malowideł ściennych przedstawiających żywot Chrystusa i Maryi Dziewicy. Malowidła te mocno ucierpiały od żołdactwa Napoleona, potem budynki pozostawiono na łasce losu. Podczas późniejszej renowacji odkryto wystarczająco dużo, by wyeksponować cykl uważany za wczesne arcydzieła mistrza. Obecnie mieszka tu społeczność mnichów przestrzegających surowej reguły, dlatego kartuzja jest otwarta tylko dla turystów płci męskiej (śr. i sb. 10.00-13.00 i 15.00-19.00).

Dojazd do Aula Dei umożliwia droga z Saragossy do Montanana, wzdłuż wschodniego brzegu rzeki Gallego. Autobus Agreda, jadący do San Mateo de Gallego, przejeżdża obok klasztoru. Informacji na temat rozkładu jazdy (oraz rady dotyczące zwiedzania) udziela Turismo w Saragossie.

Winna trasa i Goya

W całej Aragonii są winnice, ale najlepsze wina – mocne czerwone i świetne białe -pochodzą z regionu na południe od Saragossy. Do tych miasteczek i wiosek można dojechać szosą prowadzącą do Truel lub pociągiem. Przez obszar ten biegnie wyznaczona ruta del vino. Inną trasą turystyczną jest niedługi szlak Goi, na którym można obejrzeć jeszcze więcej fresków oraz miejsce narodzin malarza.

Muel

MUEL wyznacza najdalej na północ wysunięty punkt regionu, który był niegdyś znanym ośrodkiem garncarskim. Miasteczko przeżywało już lepsze chwile. Nie zatrzymuje się tu wiele pociągów. Obiektami godnym uwagi są w miasteczku fontanna i pustelnia La Ermita de Nuestra Seńora del Fuente, w której znajduje się kilka wczesnych (1771 r.) fresków Goi przedstawiających postacie świętych. Francisco de Goya, nadworny malarz Karola IV urodził się w wiosce FUENDETODOS, 24 km na południowy wschód stąd. Odnowiono tam niewielką Casa Museo i wyposażono w sprzęty z tamtej epoki (wt.-nd. 11.00-14.00; 300 ptas).

Carińena

CARINENA, na południe od Muel, jest większym, trochę zniszczonym starym miasteczkiem, otoczonym winnicami. Główna droga za kościołem prowadzi do mostu, a za nim wystarczy tylko skręcić w lewo, by dojść do Bodega Mortc, która zaprasza gości w godz. 8.00-21.00. Można tu skosztować wspaniałego miejscowego wina, kupić kilka butelek na zapas, lub przelać przechowywane w ogromnych beczkach wino do butelek przyniesionych ze sobą. Zakwaterowanie w Carinena (pobyt w tym cichym, oddalonym od gwaru Saragossy miasteczku dodatkowo uatrakcyjnia otwarty basen) zapewniają: Hostal Iliturgis na Plaza Ramón w pobliżu kościoła (tel.976/620492) oraz świeżo odremontowany Hotel Carmena przy głównej drodze do Saragossy, w pobliżu winnic (tel.976/620250). W miasteczku odbywają się sobotnie targi.

Sos del Rey Católico i Cinco Villas

W skład Cinco Villas, na północ od Saragossy, wchodzą: Tauste, Ęjea de los Caballeros, Sadaba, Uncastillo i Sos del Rey Católico. Stanowią one wstęp do Pirenejów (droga przez Sos biegnie do Roncal na terenie Nawarry) lub do Pamplony. Trzeba jednak posiadać własny środek transportu, by móc odwiedzić więcej niż jedną z tych wiosek. Tylko jeden autobus dziennie kursuje z Saragossy do Sos.

Z Saragossy do Sos

TAUSTE, miasteczko położone najbliżej Saragossy, ma ciekawy kościół parafialny w stylu mudejar. Miejsca noclegowe w Hostal Casa Pepe (tel.976/855832)i w Hospedaje Nuestra Seriom de Sancho Abarca, c/Sierra de la Virgen. W pobliskim EJEA DE LOS CABALLEROS kościoły zachowują elementy architektury romańskiej. Pokoje bez łazienek oferuje Fonda Goya, Plaza Goya 2 (tel.976/661006) i Hostal Aragon, c/Media Villa 21 (tel.976/660630). Nieco wyższy standard zapewnia Hostal Cuatro Esquinas, c/Salvador 4 (tel.976/661003).

W SADABA znajduje się imponujący średniowieczny zamek z XIII w. oraz pozostałości po starej synagodze. Jedynym miejscem, w którym można się zatrzymać, jest tu pozbawione wygód Hospedaje Cinco Villas, c/Urriti Castelón. UNCASTILLO, przy bocznej drodze do Sos przez Sierra de Santo Domingo, jak wskazuje nazwa, także posiada zamek – ten jednak z XII w., oraz ruiny akweduktu. Tutaj również wybór miejsc noclegowych ogranicza się do jednego, ale tym razem jest to atrakcyjne (choć drogie) Equestre, c/Mediavilla 71 (tel.976/679481). Na miejscu znajduje się bardzo dobra restauracja.

Sos del Rey Católico

SOS DEL REY CATÓLICO jest najciekawszą miejscowością z wymienionych pięciu i wspaniałym miejscem na odpoczynek, zwłaszcza dla podróżnych będących w drodze do Nawarry albo z Nawarry. Nazwę miasteczko zawdzięcza Ferdynandowi II, El Rey Católico, który urodził się tu w 1452 r.

Przy wąskich, wysadzanych kocimi łbami uliczkach, jakich wiele w Aragonii, przycupnęły piękne dworki. Najważniejszy z nich to Palacio de Sada, gdzie podobno urodził się Ferdynand. Jest tu też bardzo stary kościół parafialny z ciekawą kryptą poświęconą Virgen del Pilar. Warto też dojść do Castillo de la Peńa Fernando, skąd roztacza się przepiękny widok na kryte dachówką z terakoty dachy wiejskich domów i skąd podziwiać można krajobraz całej okolicy, a także do ayuntamiento, w którym można się dowiedzieć ciekawych rzeczy o władzach lokalnych w tym miasteczku, mającym ledwo tysiąc mieszkańców.

Miejsca noclegowe oferują tu: Fonda Fernandina, c/Emilio Alfaro (tel.948/888120), gdzie naprawdę warto się zatrzymać, niedawno wybudowany Hostal las Coronas naprzeciwko Ayuntamiento (tel.948/888408), a także wspaniały Parador (tel.948/888011; faks 888100), z którego pokojów podziwiać można panoramę okolicznych wzgórz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *